AKTUALNOŚCI EKONOMIA

14. emerytura niebawem na kontach seniorów

Pierwsze wypłaty 14. emerytury rozpoczną się już niedługo, dokładnie 25 sierpnia. – Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Gorąco uczulam na wszelkie próby oszustwa. Pieniądze będą wypłacane razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czternasta emerytura to kolejne w tym roku świadczenie dla emerytów i rencistów i ważne wsparcie w dobie inflacji.

Kiedy pieniądze trafią do seniorów?

Pierwsze wypłaty czternastej emerytury ruszą już za dwa tygodnie – 25 sierpnia. Kolejne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych transze przypadają na 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie. Pragnę podkreślić to bardzo wyraźnie i uczulić na wszelkie próby oszustwa. Nikt nie ma prawa żądać od emerytów i rencistów wypełniania żadnych formularzy, wniosków, wysyłania żadnych smsów czy jakichkolwiek innych czynności. Ostrzegajmy swoich bliskich seniorów. Pieniądze w ramach czternastej emerytury wypłacane będą razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dla kogo 14. emerytura?

Ci, którzy pobierają świadczenia do 2900 zł brutto, otrzymają ją w pełnej wysokości 1338,44 zł brutto. Dzięki zastosowaniu mechanizmu „złotówka za złotówkę” osoby przekraczające kryterium o kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych otrzymają „czternastkę” w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Wsparcie dla 9 mln seniorów

W 2022 roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. na ten cel przeznaczono ok. 11,4 mld zł.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Foto: pixabay.com