Uncategorized

Andrzej Duda deklasuje rywali

Urzędujący prezydent Andrzej Duda uzyskał aż 41,8 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich 2020. Daleko w tyle zostali inni kandydaci. Tak wynika z sondażu exit pool. Badanie przeprowadzono na osobach, które opuszczały lokale wyborcze. Drugi w tym zestawieniu był Rafał Trzaskowski – kandydat z ramienia Koalicji Obywatelskiej – 30,40 proc. Trzecią lokatę zajął Szymon Hołownia, uzyskując 13,3 proc. głosów.  

To oznacza, że za dwa tygodnie czeka nas druga tura wyborów. Zmierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. To od tej decyzji Polaków będzie zależało, kto będzie głową państwa przez kolejnych 5 lat.

W tegorocznym starciu mieliśmy do wyboru aż 11  kandydatów. Wśród nich był Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL. Wynik, który osiągnął, powinien dać mu do myślenia. Ataki w stronę PiS, którymi próbował osiągnąć sukces, ze zdwojoną siłą uderzyły w niego samego. Swój głos oddało na niego raptem 2,6 proc. uprawnionych do głosowania. Jeszcze niedawno razem z Platformą Obywatelską, do której należy Rafał Trzaskowski, wspólnie tworzyli rząd, któremu w 2015 r. kredytu zaufania nie dali już Polacy. Teraz Kosiniak-Kamysz i Trzaskowski razem uzyskali 33 proc. głosów, a więc o 8,8 proc. mniej od Andrzeja Dudy.

W drugiej turze, która odbędzie się 12 lipca, wiele zależało będzie od tego, jak zachowa się elektorat przegranych w pierwszej turze. Ilu z nich zostanie w domu, a jak wielu zdecyduje się zaufać jednemu z dwóch pozostałych na placu boju kandydatów.

Należy podkreślić, że są to wyniki sondażowe. Te oficjalne będą ogłaszane przez Państwową Komisję Wyborczą w poniedziałek na bieżąco w ramach zliczania głosów. Według planu udostępnionego przez PKW, pierwsza konferencja dotycząca nieoficjalnych cząstkowych wyników głosowania ma odbyć się w poniedziałek o godzinie 10. Kolejne cząstkowe wyniki głosowania będą podawane w godzinach: 13.30, 18.30 i 22.00. 

Tegoroczne wybory są wyjątkowe. Nigdy wcześniej nie musieliśmy się mierzyć z pandemią wirusa, który wymusił zastosowanie niebywale restrykcyjnych działań sanitarnych. Mimo to od samego rana przed lokalami wyborczymi ustawiały się kolejki Polaków, którzy chcieli spełnić swój obywatelski obowiązek i wziąć udział w głosowaniu.

Frekwencja była rekordowa i wyniosła aż 62,9 proc. w skali kraju, a na Śląsku 62,6 proc.

Przemysław Malisz

Zdj. Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Facebook Rafał Trzaskowski