KULTURA PROMOWANE

Bielsko-Biała: wmurowano kamień węgielny pod Interaktywne Centrum Bajki i Animacji

– Realizujemy nasze zobowiązanie dotyczące rozwoju Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – miejsca, które jest znane pokoleniom Polaków. (…) Zależy nam na tym, aby polska kultura rozwijała się w wielu wymiarach. Ta instytucja połączy tradycję i tożsamość z nowoczesnością, najnowszymi trendami technicznymi oraz przemysłami kreatywnymi – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Wicepremier podkreślił, że dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się uratować Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i nie dopuścić do zniszczenia polskiego dziedzictwa filmowego w tym miejscu.

Bielsko-Biała to przede wszystkim wytwórnia filmowa przeznaczona do produkcji filmów animowanych dla dzieci. Chcemy rozwijać polską produkcję filmową w tym miejscu. Działamy wspólnie – na szczeblu rządowym i samorządowym, ale też środowisk animatorów, artystów i ludzi związanych z produkcją filmową, które będą dbały o to, abyśmy mogli rozwijać nasze projekty w obszarze animacji filmowej – powiedział prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że Interaktywne Centrum Bajki i Animacji powstające przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej ma być miejscem atrakcyjnym, które skłoni turystów do odwiedzenia i poznania regionu.

Zależy nam na tym, aby polska kultura rozwijała się w wielu wymiarach. Ta instytucja połączy tradycję i tożsamość z nowoczesnością, najnowszymi trendami technicznymi oraz przemysłami kreatywnymi – wskazał wicepremier.

Szef resortu kultury przypomniał, że podobny charakter będzie miało Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, powstające w Warszawie, a także zlokalizowany w dawnym hotelu Cracovia oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, który będzie poświęcony architekturze i designowi.

Ten projekt wpisuje się w szereg inwestycji zrealizowanych w ciągu ostatnich sześciu lat. W tej chwili w Polsce realizujemy ponad 300 projektów muzealnych. Wierzę, że na otwarciu Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej spotkamy się już jesienią przyszłego roku – podsumował minister kultury i dziedzictwa narodowego.

O projekcie „Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej”

Pierwszy etap budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji obejmował sfinansowany przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego remont siedziby wytwórni w zabytkowej willi Juliusza Rotha z 1888 roku, która od początku lat 50. XX wieku jest siedzibą bielskiego Studia. Drugi etap prac, dofinansowany z tzw. funduszy norweskich, czyli środków MF EOG (Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego), zakłada powstanie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. Zabytkową Willę Rotha z końca XIX wieku z nowoczesnym gmachem Centrum Bajki połączy szklany łącznik. Szacowany całkowity koszt projektu to prawie 33 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków norweskich wyniesie ponad 15 mln zł.

Uruchomienie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji umożliwi realizację nowej oferty kulturalno-edukacyjnej, skierowanej do publiczności szczególnie zainteresowanej dziedzictwem animacji i bajek. Inwestycja przyczyni się do poprawienia warunków funkcjonowania w całym kompleksie.

Ekspozycja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji skupi się nie tylko na wyjaśnieniu na czym polega proces animacji, ale także zaprezentuje dorobek twórczy Studia Filmów Rysunkowych. Będzie dostosowana do wszystkich grup odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat. Narracja wystawy zostanie poprowadzona dwoma równoległymi i powiązanymi ze sobą ścieżkami: historyczną i praktyczną.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Foto: UM Bielsko-Biała