AKTUALNOŚCI SPORT

Bytom. Już wkrótce bokserski memoriał Błażyńskiego

W dniach 8-9 października w Hali na Skarpie odbędzie się XVI Międzynarodowy Memoriał Leszka Błażyńskiego. Nadzieje polskiego boksu będą rywalizować z utytułowanymi europejskimi pięściarzami. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W turnieju imienia medalisty olimpijskiego kibice zobaczą najzdolniejszych młodych polskich pięściarzy rywalizujących z utalentowanymi zawodnikami m.in. z Ukrainy, Austrii, Wielkiej Brytanii i Armenii

W Hali na Skarpie wystąpi m.in. Nikolas Pawlik, który w tym roku spisuje się znakomicie. W kwietniu zawodnik Bytomskiej Akademii Boksu zdobył w Sofii wicemistrzostwo Europy juniorów w wadze muszej (51 kg), a w czerwcu został wybrany najlepszym pięściarzem Mistrzostw Polski Juniorów, które odbyły się w Bytomiu. Nastolatek ma znakomitą opiekę trenerską. Od lat szkoli go Krzysztof Szot, a w w Bytomskiej Akademii jego trenerami klubowymi są Sylwester Klasa, Rafał Sikora i Tomasz Kurzaj. – Nikolas to bardzo dynamiczny i dobrze wyszkolony technicznie pięściarz, który ma serce do boksu. Wierzę, że w przyszłości zdobędzie medal olimpijski – zaznacza trener Sylwester Klasa.

Powstrzymał tajfun

W Memoriale kibice zobaczą również innego zawodnika Bytomskiej Akademii Oliwiera Szota, który w poprzedniej edycji turnieju stoczył widowiskową walkę w finale wagi do 63,5 kg z Ilią Baderem z Krakowa. Pojedynek wygrał Szot, a kibice żartowali, że bytomski pięściarz powstrzymał… tajfun. Zawodnik krakowskiego klubu nosi pseudonim „Tajfun”. Szot został wtedy uznany najlepszym juniorem Memoriału.

Wizyta legendy

Październikowy turniej to również okazja do spotkania legend boksu. Gościem specjalnym będzie Marian Kasprzyk, który w 1964 roku zdobył złoty medal olimpijski, wygrywając pojedynek finałowy, walcząc ze… złamanym kciukiem. – Lubię oglądać na żywo walki młodych talentów, bo widać, ile serca i ambicji wkładają w każdy pojedynek. Chciałabym, abyśmy doczekali się następcy Leszka Błażyńskiego, który osiągał duże sukcesy oraz walczył widowiskowo i ofensywnie – podkreśla znakomity były pięściarz. W Hali na Skarpie będzie możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia oraz porozmawiania z mistrzem.

Święto boksu

– Memoriał ma swoją markę, dlatego z przyjemnością przyjeżdżają do nas pięściarze z różnych stron świata a dla naszej młodzieży to znakomita okazja do sprawdzenia się na tle zawodników prezentujących różne style walki. Celem turnieju jest także przypomnienie sylwetki wybitnego pięściarza Szombierek Bytom Leszka Błażyńskiego, który zdobył laury na całym świecie. Podczas Memoriału kibice będą mogli zobaczyć galerię trofeów medalisty olimpijskiego – zaznacza prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który w 2006 roku był jednym z inicjatorów stworzenia turnieju poświęconego pamięci znakomitego boksera.

Złota rękawica

Błażyński jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii Szombierek Bytom. Zdobył dwa brązowe medale olimpijskie (1972, 1976), mistrzostwo i wicemistrzostwo Europy (1977, 1971) oraz dwukrotnie mistrzostwo Polski (1971, 1973). W 1973 roku wziął udział w tournee kadry narodowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie wygrał trzy walki i wszystkie przed czasem. Amerykańska Federacja Boksu wybrała go najlepszym pięściarzem w meczach Polska – USA i w nagrodę wręczyła potężną złotą rękawicę z wypisanymi na niej nazwiskami zawodowych mistrzów świata. Poza Szombierkami Błażyński reprezentował barwy Mazura Ełk i BBTS Bielsko-Biała.

Organizatorami Memoriału są Miasto Bytom, Bytomska Akademia Boksu oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Hala na Skarpie, Bytom

Program XVI Memoriału Leszka Błażyńskiego

Sobota, 8.10

godz. 13:00 – pierwsza seria walk;

godz. 15:00 – oficjalne otwarcie;

Niedziela, 9.10

godz. 12:00 – początek walk finałowych.