AKTUALNOŚCI PROMOWANE ZDROWIE

Centrum Reumatologii w Ustroniu: inwestycja już daje efekty

Historyczny zabieg w Centrum Reumatologii w Ustroniu. Zespół Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej pod kierownictwem dr Michała Mielnika wykonał zabieg wszczepienia endoprotezy odwróconej barku. Zabieg polega na wszczepieniu protezy (implantu) w miejsce zniszczonego przez schorzenia reumatyczne stawu.

Wszczepienie endoprotezy całkowitej odwróconej rozważa się, gdy oprócz uszkodzenia powierzchni stawowych głowy kości ramiennej oraz panewki, uszkodzone są także ścięgna stożka rotatorów i chory nie może sam unieść ręki ponad głowę. W tej endoprotezie całkowitej głowa kości ramiennej zastępowana jest panewką endoprotezy, a panewka łopatki – sztuczną głową kości ramiennej. Dzięki temu odwróceniu (stąd nazwa – endoproteza całkowita odwrócona) możliwe jest przesunięcie środka obrotu stawu i uzyskanie w nim czynnego ruchu z użyciem nieuszkodzonych mięśni.

Tworzący zespół specjaliści z Centrum Reumatologii po raz kolejny dowiedli swoich umiejętności. Pacjentka, która poddała się zabiegowi operacyjnemu, czuje się po nim bardzo dobrze, a badania RTG potwierdziły jego pomyślny przebieg i efekt. Wczesne obserwacje procesu rehabilitacyjnego pacjentki również są bardzo obiecujące.

– Z moich doświadczeń i praktyki wynika, że co czwarty konsultowany przeze mnie reumatologicznie pacjent skarży się na większą lub mniejszą dysfunkcję barków, a choroby zapalne dotykają nas niezależnie od wieku. Odsetek ludzi młodych z uszkodzonymi stawami ramiennymi jest duży – mówi Artur Szczerbak, specjalista w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. – W przypadku bardzo zmienionych zapalnie stawów, zabieg wszczepienia endoprotezy jest czasem jedyną drogą powrotu do zadowalającej sprawności, ale kluczowym aspektem implantacji jest likwidacja bólu. Endoprotezoplastyka po prostu uwalnia pacjentów od bólu i przywraca funkcje kończyny. W jakim stopniu te funkcje zostaną odzyskane – to indywidualna kwestia. Nie można oczekiwać po endoprotezoplastyce stawu ramiennego odzyskania sprawności takiej jak u sportowca. Efekt sprowadza się głównie do odzyskania możliwości wykonywaniu zwykłych czynności dnia codziennego, co należy uznać za ogromną zdobycz. Przecież u pacjentów  z zaawansowanym procesem zwyrodnieniowym lub zapalnym barku nawet tak podstawowe czynności mogą być niemożliwe do wykonania – podkreśla ustroński ortopeda-traumatolog.

Niewiele ośrodków w Polsce zajmuje się schorzeniami barku, a jeszcze mniej wszczepianiem endoprotez stawu ramiennego. Co dla ustrońskiej placówki oznacza dołączenie do tego grona? – To jest potwierdzenie wysokich kompetencji kadry medycznej Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, ale to także szanse na pozyskanie nowych pacjentów, dalszy rozwój ortopedii w Śląskim Centrum Reumatologii i jak najlepsze wykorzystanie Bloku Operacyjnego – ocenia Janusz Król, prezes zarządu Centrum Reumatologii w Ustroniu Sp. z o.o.

Koszt ubiegłorocznej inwestycji, dzięki której ustroński „Reumatolog” dysponuje nowoczesnym blokiem operacyjnym (wraz ze sterylizatornią), wyniósł 16,9 mln zł. Ponad 10 mln Centrum pozyskało na nią z funduszy Unii Europejskiej. Wkład własny zapewnił samorząd województwa śląskiego.