AKTUALNOŚCI EKONOMIA

Ceny energii i żywności szybują. Rząd uruchamia specjalną tarczę dla rodzin

– Aby zrekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności, w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, wprowadziliśmy dodatek osłonowy. Jest to realne wsparcie dla obywateli, na które przeznaczone zostaną ponad 4 mld zł – podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wsparciem objętych może zostać blisko 7 mln gospodarstw domowych. Istotne jest kryterium dochodowe nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwach jednoosobowych lub 1500 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Wnioski o wsparcie można składać do 31 stycznia. Wypłata świadczenia nastąpi wówczas do 31 marca i do 2 grudnia. Kto nie uczyni tego do końca stycznia, szansy na pomoc nie straci. Wniosek będzie mógł złożyć do końca października – wypłata dodatku zrealizowana zostanie w jednej racie do 2 grudnia. Wypłatami zajmować będą się gminy, które otrzymają dotacje od państwa.

Od wtorku, 4 stycznia uruchomiona zostanie specjalna infolinia, gdzie podpytać będzie można o szczegóły dotyczące dodatku osłonowego. Dzwonić można pod numer +48 22 369 14 44 od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

/ŁP/

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Foto: pixabay.com