AKTUALNOŚCI KULTURA

Czerwiec z Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach w ramach projektu „Kolekcjonuj przeżycia” zaprasza do interaktywnego uczestnictwa w spotkaniach online i webinariach, odsłuchiwania podcastów na kanale Spotify oraz oglądania materiałów wideo prezentujących zbiory, również te nieeksponowane. Wszystko to w zaciszu domowym, w ulubionym fotelu, z kubkiem kawy lub herbaty, przed ekranem komputera lub za pomocą telefonu komórkowego. Poprzez realizację projektu muzeum zachęca do rozmowy, zadawania pytań, komentowania, dzielenia się przeżyciami i wrażeniami.

Publikacja wideo „Podziel się przeżyciem”

W ramach czerwcowych aktywności kontynuowany jest cykl publikacji wideo „Podziel się przeżyciem”. To kilkuminutowe filmy, w których kustosze i kuratorzy opowiadają o wybranych obiektach ze zbiorów muzeum. Co ciekawe, filmy będą dotyczyć nie tylko dzieł eksponowanych w galeriach, ale również tych zgromadzonych w magazynach.

Czerwcowa odsłona wspomnianego wydarzenia nosi tytuł „Wielka płyta, mały fiat” i przenosi nas do lat 70. XX wieku. Być może sprawi, że z łezką w oku będzie można wspominać siermiężne, pełne absurdów czasy PRL-u. Dla Śląska były to też lata dużych inwestycji: zbudowano trasę łączącą Śląsk z Warszawą, powstały huta Katowice w Dąbrowie Górniczej i Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej oraz w Tychach. Najnowszy film zachęca do podzielenia się wspomnieniami związanymi z okresem życia w wielkiej płycie, dorastaniem w blokowiskach czy podróżami popularnym „maluchem” mieszczącym w sobie całą rodzinę z wakacyjnymi bagażami.

Czerwcowa “Supersiódemka”

„Supersiódemka” to cykl krótkich filmów, w których muzealnicy prezentują siedem wybranych przez siebie dzieł sztuki, zagadnień lub obiektów muzealnych. W czerwcu przybliżymy odbiorcom zjawisko plastyki nieprofesjonalnej, będziemy mówić m.in. o rodzajach czułości w sztuce. Czułość to cecha wyróżniająca człowieka wrażliwego na drugą osobę oraz otaczający świat. W czerwcowym epizodzie z kolekcji plastyki nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego wybrano dzieła Edeltraudy Jerominek, Jana Nowaka, Krzysztofa Grodzickiego, Erwina Sówki, Pawła Wróbla, Franciszka Kurzei oraz Bronisława Krawczuka. W rzeźbie Franciszka Kurzei „Macierzyństwo” tkliwa miłość matki do dziecka naturalnie utożsamiana jest z łagodnym dotykiem rozwijającego się w łonie matki dziecka. Podobnie tkliwe i czułe może być spojrzenie narzeczonych, jak na obrazie Erwina Sówki „Libsta”.

„Muzeum od serca”

Jest to seria filmów zawierających dziesięć krótkich pytań skierowanych do zaproszonych gości, pracowników muzeum, artystów, i odpowiedzi na nie. To forma zabawy ukazująca ich pasje i zainteresowania – profesjonalne i hobbystyczne.

Kanał Spotify Muzeum Śląskiego

Muzeum Śląskie zaprasza do wysłuchania serii nagrań dźwiękowych, których bohaterowie, muzealnicy oraz zaproszeni goście, przybliżają wiedzę na temat obiektów dostępnych w Muzeum Śląskim. Nagrania opowiadają o interesujących zagadnieniach dotyczących sztuki, designu, archeologii i historii oraz prezentują nieznane dotąd fakty i ciekawostki. W maju pojawi się kilka nowych pozycji, a zatem serdecznie zapraszamy do subskrybcji kanału Muzeum Śląskiego na Spotify.

„Muzeum przy kawie” – spotkania na platformie Zoom

„Muzeum przy kawie” to seriaspotkań online o nieformalnym charakterze, służących swobodnej wymianie myśli dotyczącej omawianego zagadnienia.Rozmowy dotyczą sztuki, tego, co nas porusza lub najbardziej interesuje. W czerwcu odbędą się dwa spotkania przy kawie – pierwsze z Magdaleną Niziołek z Działu Sztuki, drugie poprowadzi Sonia Wilk, która zagłębi się w tematykę plastyki nieprofesjonalnej. Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom i zainteresowaniom wybieramy tematykę zaproponowaną przez samych uczestników.

Osoby zainteresowane dołączeniem do spotkań zachęcamy do wysłania maila na adres: kolekcjonujprzezycia@muzeumslaskie.pl z prośbą o link.

Pracownicy Muzeum Śląskiego zachęcają do podzielenia się opiniami, odczuciami lub, być może, podobnymi przeżyciami w komentarzach pod publikowanymi materiałami, a także do nadsyłania swoich uwag na adres mailowy: kolekcjonujprzezycia@muzeum.slaskie.pl.

Źródło: Muzeum Śląskie