AKTUALNOŚCI EKOLOGIA

Fakty o wodzie. Wiedzieliście o tym?

To dzięki niej powstało życie w każdej znanej przez nas formie. Potrzebna jest ludziom, zwierzętom i całej Ziemi, która – właśnie ze względu na wodę – określana jest mianem “błękitnej planety”.

 Woda zajmuje około 70% powierzchni naszej planety. W 96% jest ona słona, co oznacza, że ludzie, zwierzęta i rośliny korzystające ze słodkiej wody, używają jedynie 4% ziemskich zasobów.

 W ziemskiej atmosferze jest więcej wody, niż we wszystkich rzekach znajdujących się na powierzchni naszej planety.

 61% ziemskiej wody znajduje się na Antarktydzie. Tam również – w jeziorze Don Juan – znajduje się najbardziej słona woda na naszej planecie, która nie zamarza, mimo że temperatura otoczenia wynosi około -50º.

 Największym zbiornikiem wodnym na Ziemi jest Ocean Spokojny, o powierzchni 166 mln km².

 80% procent wody występującej na kontynentach znajduje się na powierzchni. Pozostałe 20% znajduje się pod ziemią lub w postaci pary wodnej w atmosferze.

 Woda jest jedyną substancją w przyrodzie, która może występować w postaci stałej, ciekłej lub gazowej.

 Ciepła woda zamarza szybciej od zimnej. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje, jednak wydaje się, że wpływ na to zjawisko ma fakt, iż lodowata woda zamarza od góry, a gorąca od dołu.

 Zamarznięta woda waży o 9% mniej niż woda w stanie ciekłym – to wyjaśnienia dlaczego lód unosi się na wodzie.

 Ciało ludzkie składa się w około 70% z wody. Dwie trzecie z niej znajduje się wewnątrz naszych komórek.

 Ludzki mózg składa się w 75% z wody, kości mają jej 25%, a krew aż 83%.

 Kiedy człowiek odczuwa pragnienie, stracił już ponad 1% całkowitej ilości wody w organizmie.

 Zbyt szybkie wypicie dużej ilości wody może prowadzić do odurzenia, ponieważ zbyt duża ilość wody rozcieńcza poziom sodu we krwi i powoduje zachwianie równowagi w poziomie wody w mózgu.

 Człowiek może przeżyć miesiąc bez jedzenia, ale najwyżej siedem dni bez wody pitnej.

 Aby żyć zdrowo, powinno się spożywać około dwóch litrów wody dziennie. Pozwala to utrzymać poprawne działanie organizmu oraz oczyścić go z toksyn i innych substancji. Warto wspomnieć o tym, że jedynie 0,007% wody na Ziemi nadaje się do picia, a ilość ta z roku na rok maleje z powodu zanieczyszczeń.

Ponad 1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma bezpośredniego dostępu do źródeł czystej wody, a miliony kobiet i dzieci muszą pokonywać dziennie ponad 10 kilometrów, aby zdobyć wodę pitną. Dbajmy więc o wodę i mądrze korzystajmy z jej dostępnych zasobów.

Źródło: GPW