GŁÓWNA

Ferie w jednym terminie dla wszystkich. Galerie zostaną otwarte. Rząd podał plan działania

Premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji ogłosił „100 dni solidarności”. Chodzi o to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tylko w ciągu ostatniej doby wykryto 24 213 nowych przypadków zakażenia. Tym razem województwo śląskie znalazło się na trzecim miejscu – 2263 zachorowań, wyprzedziły nas Wielkopolska (2525) i Mazowsze (3086). Wykonano prawie 44 tys. testów.

W trakcie konferencji premier podał plan działania na najbliższe 100 dni. Nauka zdalna w szkołach ma potrwać do 24 grudnia. Sporym zaskoczeniem jest termin ferii zimowych. Tym razem wszystkie regiony w Polsce mają mieć wolne od zajęć szkolnych w tym samym czasie. Ferie zaplanowano w dniach od 4 do 17 stycznia.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nie będą możliwe wyjazdy np. na narty. – Planujemy rozwiązania prawne, które umożliwią wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się – powiedział premier Morawiecki.

Zluzowane mają za to zostać obostrzenia dotyczące sklepów wielkopowierzchniowych. Od soboty (28 listopada) placówki handlowe będą mogły działać normalnie, ale w najwyższym reżimie sanitarnym.

Restauracje i bary, cała gastronomia, teatry, kina, siłownie i kluby fitness zostają zamknięte do 27 grudnia.

– Jeśli liczba zachorowań średnio spadnie poniżej 19 tys., to przewidujemy powrót do strefy czerwonej, poniżej 10 tys. być może wrócimy do strefy żółtej, zaś poniżej 4 tys. możemy wrócić do strefy zielonej. Sytuacja może jednak pójść w zupełnie przeciwną stronę i może okazać się, że potrzebna będzie narodowa kwarantanna – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier dodał, że liczy na dyscyplinę sanitarną wszystkich Polaków, tak aby przetrwać bez konieczności wprowadzania kwarantanny narodowej do momentu, w którym w naszym kraju będzie dostępna szczepionka na koronawirusa.

PM