KULTURA PROMOWANE

Filharmonia Śląska zaprasza na koncert “Solidarni z Ukrainą”

Koncert „Solidarni z Ukrainą” po raz kolejny odbędzie się w Filharmonii Śląskiej. 19 czerwca o g. 18 wystąpi gościnnie Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa, która zagra wraz z pianistą Juanem Carlosem Fernándezem-Nieto. Za pulpitem dyrygenckim stanie tego wieczora Giuseppe Mengoli. Wydarzenie będzie miało charakter charytatywny i połączy się ze zbiórką środków na rzecz osób potrzebujących pomocy w Ukrainie.

Koncert rozpocznie dzieło znanego już naszym melomanom Myroslava Skoryka – Taniec hiszpański, a zakończy – VII Symfonia A-dur Ludwiga van Beethovena.

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” powstała w 1993 r. w Charkowie. Rok później na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze została uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Wojna zmusiła wielu członków tego zespołu do opuszczenia rodzinnych domów, nie ustawali oni jednak w działalności artystycznej, łącząc ją jednocześnie z pomocą potrzebującym. Koncertowali w charkowskim metrze, zbierali fundusze, zajmowali się transportem leków, oddawaniem krwi i przygotowywaniem posiłków dla cywilów, a także przygotowywaniem kamizelek kuloodpornych i kombinezonów kamuflażowych dla snajperów.

Od 16 maja Orkiestra przebywa w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w ramach rezydencji artystycznej. W ten sposób może nie tylko kontynuować pracę, ale i aktywnie włączać się w działania na rzecz swojej ojczyzny. Pobyt w Lusławicach, a także próby i koncerty Orkiestry w Polsce są możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

19.06.2022 | niedziela | g. 18
Solidarni z Ukrainą | KONCERT CHARYTATYWNY 

Źródło: Filharmonia Śląska