AKTUALNOŚCI EKONOMIA

Górale otrzymają wsparcie od rządu

Rząd obiecał wsparcie dla gmin położonych na terenach górskich. Z powodu koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń górale liczą wielomilionowe straty. W pierwszym kwartale 2021 roku ma ruszyć wypłata środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Program opiewa na 1 mld zł.

Projekt uchwały w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, we współpracy z Ministerstwem Finansów i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Niebawem nad dokumentem pochyli się rząd. Gminy o wypłatę środków zabiegać będą mogły u wojewodów.

Będą one mogły skorzystać z dwóch instrumentów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-20 oraz w postaci 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości – podaje MRPiT

Uchwała, którą proponujemy, to odpowiedź na sytuację gmin z terenów górskich związaną z Covid-19. To kolejna już forma wsparcia, które przygotowaliśmy, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii. Przypomnę, że jesienią weszła w życie tzw. tarcza turystyczna, a w grudniu – tarcza branżowa. Tak jak obiecaliśmy – nikogo nie zostawiamy bez pomocy – mówi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. 

Z uwagi na trudną sytuację związaną z Covid-19 w całej Europie, rząd podjął decyzję o przedłużeniu większości obostrzeń obowiązujących w Polsce. Do 31 stycznia stoki narciarskie pozostaną nieczynne, dalej ograniczona zostaje działalność hotelarska i stacjonarna restauracji.

/ŁP/

Foto: pixabay.com