AKTUALNOŚCI KOMUNIKACJA

Grecka linia lotnicza zadebiutuje w Pyrzowicach

Lumiwings – to grecka linia lotnicza, która już wkrótce będzie oferowała loty z Katowice Airport. Przewoźnik planuje uruchomienie dwóch linii regularnych z Pyrzowic do Włoch.

Dwa włoskie destynacje to Forli (loty od 29 marca, wyloty w każdy poniedziałek i piątek) oraz Perugia (od 4 czerwca, starty również w każdy poniedziałek i piątek).

Nie tylko Grecy są zainteresowani współpracą z lotniskiem w Pyrzowicach. Ten sam kierunek obrali sobie Ukraińcy. W siatce połączeń pyrzowickiego lotniska na sezon „Lato 2021” pojawiło się dodatkowe połączenie do Kijowa-Boryspol, które obsługiwane będzie przez ukraińską niskokosztową linię lotniczą SkyUp.Inaugurację kierunku, który obsługiwany będzie w każdy wtorek, czwartek i sobotę, zaplanowano na 29 maja 2021 roku.

 W rozkładzie „Lato 2021” nowy kierunek z Pyrzowic na Ukrainę planuje uruchomić również Wizz Air. Inaugurację trasy do Zaporoża, która obsługiwana będzie w każdy wtorek i sobotę, linia zaplanowała na 30 marca 2021 roku.

Obecnie w ramach rozkładu „Lato 2021” w sprzedaży z Pyrzowic dostępnych jest siedem tras na Ukrainę.  Wizz Air oferuje loty do Kijowa-Żulany, Odessy, Lwowa i Zaporoża, Ryanair do Kijowa-Boryspol i Odessy, a SkyUp do Kijowa-Boryspol. Na wspomnianych trasach linie lotnicze planują wykonywać łącznie 19 rejsów tygodniowo, czyli najwięcej w historii na kierunku ukraińskim z Pyrzowic. W minionych latach Ukraina była szybko rosnącym rynkiem lotniczych przewozów pasażerskich z i do Katowice Airport. W 2017 roku pomiędzy Pyrzowicami a ukraińskimi lotniskami linie lotnicze przewiozły 54 tysiące pasażerów, rok później było ich już 100 tysięcy, a w 2019 roku rekordowe 154 tysiące. Wzrost liczby pasażerów przerwała pandemia koronawirusa, ale i tak w kryzysowym 2020 roku na rejsach z oraz na Ukrainę obsłużono w Pyrzowicach 66 tysięcy osób.     

PM
źródło: Katowice Airport, fot. Lumiwings Facebook