PROMOWANE ZDROWIE

Izabela Domogała zachęca do oddawania krwi

Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego jako ozdrowieniec oddała pełną krew, z której pozyskane zostanie m.in. osocze dla osób chorych na koronawirusa.

Wiele szpitali na Śląsku wraca do planowych przyjęć, wykonywanych jest coraz więcej zabiegów i operacji do których potrzebna jest krew. Dlatego serdecznie zachęcam nie tylko ozdrowieńców, ale również wszystkich, którzy mogą oddać krew by oddawali krew – czyli coś czego nie da się wyprodukować, a może uratować komuś życie – apeluje Domogała.

Poniżej prezentujemy harmonogram Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, gdzie znajdują się informacje o terminach i miejscach, gdzie można oddać krew.

https://rckik-katowice.pl/kalendarium

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się  również  proporcje wzrostu i wagi ciała.
Przy oddawaniu 2 jednostek wymagalna jest waga przynajmniej 70 kg. Dawca powinien również władać językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim.

/ŁP/

Foto: Izabela Domogała – Członek Zarządu Województwa Śląskiego