NEWS PROMOWANE PUBLICYSTYKA

Jest już nowe wydanie miesięcznika “Dwa Kwadranse” luty 2021!

Właśnie ukazało się najnowsze, styczniowe wydanie bezpłatnego miesięcznika “Dwa Kwadranse”. Tym razem ma ono aż 32 strony, na których znajdziecie najciekawsze informacje z całego regionu.
Już teraz wystarczy kliknąć w poniższy link, aby przeczytać cały numer!

https://issuu.com/wpkiwchorzow/docs/dwa_kwadranse_luty_2021

W bieżącym wydaniu znajdziecie mnóstwo informacji dotyczących gospodarki, inwestycji, zdrowia, kultury i sportu. Co konkretnie?

 • Śląskie na ratunek turystyce. 12 gmin otrzymało od województwa finansowe wsparcie w odbudowie ruchu turystycznego, który mocno ucierpiał wskutek pandemii koronawirusa. Do ich budżetów trafi w sumie 8 mln zł.
 • Śląska Karta Seniora gwarantująca dostęp do ulg w korzystaniu z oferty kulturalnej i edukacyjnej, spotkania w ramach Śląskiej Rady ds. Seniorów czy Koperta Życia sygnowana przez śląską policję i Urząd Marszałkowski, niosąca w praktyce pomoc osobom mającym problemy ze zdrowiem – to projekty skierowane do grupy mieszkańców naszego regionu, którzy ukończyli 60 rok życia.
 • Sprawdzą, jak mutuje koronawirus na Śląsku! Naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum przebadają 1500 próbek pochodzących od pacjentów z COVID-19, z których wyizolują i poddadzą pełnemu sekwencjonowaniu genom wirusa SARS-CoV-2. Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie województwa. Laboratorium otrzyma z funduszy unijnych 2,5 mln zł na zakup sprzętu oraz adaptację pomieszczeń, w tym budowę obiektów kubaturowych. Po podpisaniu aneksu do umowy o dofinansowanie wartość całkowita projektu wyniesie ponad 5,2 mln zł.
 • Na lotnisku w Pyrzowicach uruchomiono punkt, w którym można wykonać testy antygenowe. Wszystko za sprawą Holandii, która wymaga przed podróżą negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Z kolejnych dobrych informacji – śląski port lotniczy oferuje nowe połączenia. Polecimy na Ukrainę i dalej – do Meksyku i na Dominikanę.
 • Jest gotowa Strategia Rozwoju Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. To wyjątkowe na mapie regionu miejsce ma stać się jedną z jego turystycznych wizytówek i jednocześnie stykiem wiedzy o jego pochodzeniu, aktywności, ale także ważnym punktem dla ludzi poszukujących wartości duchowych ukrytych w sacrum.
 • Park Śląski przechodzi historyczną metamorfozę. 24 lutego mija rok, odkąd funkcję prezesa pełni Agnieszka Bożek. Przeczytaj wywiad.
 • Ponad 9 mln zł zostało przeznaczonych na modernizację
  oraz zakup sprzętu dla Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żorach. Szpital dzięki temu będzie mógł wykonywać szereg badań stacjonarnie, bez konieczności korzystania z usług podmiotów zewnętrznych, zaś
  infrastruktura placówki została dostosowana do aktualnych
  potrzeb epidemiologicznych podyktowanych – jest to sprzęt na miarę XXI wieku. pandemią koronawirusa.
 • Organizowany od lat przez Park Śląski Bieg Wiosenny powraca! Już wkrótce – bo 7 marca – każdy będzie mógł się zmierzyć z 10-kilometrową trasa po alejach Parku Śląskiego z metą na Stadionie Śląskim.
 • Trwa odliczanie do World Athletics Relays Silesia 2021 – lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet. Gospodarzem majowej imprezy jest Stadion Śląski. To jedne z czterech prestiżowych zawodów królowej sportu, które zagoszczą w tym roku na arenie kultowego Kotła Czarownic.
 • Artyści Opery Śląskiej wreszcie mogli wystąpić przed publicznością na żywo. Ich sceniczny występ został nagrodzony gromkimi brawami!
 • Wystarczy odkręcić kurek w łazience czy w kuchni i… gotowe. Ale czy wiemy, jaką drogę musi pokonać woda, aby trafić do kranu? Dziś odbywa się to na skalę przemysłową, z wykorzystaniem sterowanych elektronicznie pomp. A tym razem opowiemy, jak wydobywano wodę 150 lat temu – w Zabytkowej Stacji Wodociągowej „Zawada”, która jest jednym z najciekawszych punktów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
 • Staw Kalina w Świętochłowicach to tykająca bomba ekologiczna. Na szczęście niebawem ruszy jej rozbrajanie. Oczyszczenie zbiornika kosztować będzie blisko 64 mln zł. Wsparcie i pomoc finansową zaoferowali: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.