AKTUALNOŚCI KULTURA

Jubileuszowa “Złota Lira”. O tej imprezie będzie głośno

W najbliższy piątek, rusza trzydniowy, jubileuszowy, 30. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira”.

W programie jak zwykle występy orkiestr i prezentacje mażoretek, ale ze względu na obostrzenia związane z pandemią festiwal będzie miał mocno okrojoną formę w stosunku do hucznej i barwnej  imprezy, jaką znamy z minionych lat.

Inaugurację festiwalu zaplanowano na piątek, 11 czerwca na godz. 15.30. Wtedy to na rybnicki rynek od strony ul. Kościelnej przemaszeruje Miejska Orkiestra Dęta Rybnik, pod batutą Mariana Wolnego,  by na rynkowej scenie odegrać hejnał festiwalu oraz hejnał Rybnika.

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych “Złota Lira” zainicjowany został w 1991 roku przez Mariana Wolnego, dyrygenta Miejskiej Orkiestry Dętej “Rybnik”.

 Od pierwszych edycji rybnicki Festiwal zaznaczył swój ponad lokalny charakter. Orkiestry i towarzyszące im mażoretki z wielkim powodzeniem występowały i były oklaskiwane między innymi w Katowicach, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej, Tarnowskich Górach, Mysłowicach, Siemianowicach, Gliwicach, Knurowie, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Bytomiu, Wodzisławiu Śląskim, Pszowie, Żorach, Jastrzębiu, Raciborzu, Radlinie, Świerklanach, Łaziskach Górnych, Rogowach, Bełku, Rydułtowach, Pyskowicach i wielu innych miastach województwa Śląskiego. W wyniku współpracy Domu Kultury w Rybniku Niedobczycach i Centrum Kultury w Ostrawie od 2006 roku koncerty pod hasłem „Złotej Liry” odbywają się również na terenie czeskiego miasta Ostrawa. 

Uczestnikami Festiwalu były orkiestry i grupy mażoretek m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Czech, Grecji, Holandii, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainy, Włoch, Węgier, Danii, Rosji, USA, Malty, Irlandii Północnej, Hiszpanii, Chorwacji, Francji i Polski.

PM
fot. UM Rybnik