AKTUALNOŚCI KULTURA

Noc Muzeów! Znamy program Muzeum Śląskiego

W trakcie Nocy Muzeów tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy, zajrzeć do pracowni na co dzień niedostępnych, poznać pracowników działów, skorzystać z ciekawych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Zaplanowane są także spotkania z kuratorami wystaw, warsztaty, zabawy plastyczne, kiermasz wydawnictw oraz zapowiedź nowej wystawy w Muzeum Śląskim „Głusza” , której wernisaż odbędzie się 23 czerwca o godzinie 18.00.  Będziemy opowiadać o pierwszej w Europie wystawie, która prezentować będzie kulturę i język Głuchych. Sztuka, multimedia i pamiątki historyczne wprowadzą nas w świat kultury Głuchych. Przez cały czas trwania wydarzenia w holu łaźni zaplanowane są spotkania z kuratorami wystawy, którzy opowiadać będą o tym ważnym społecznie i kulturowo projekcie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Muzeum Śląskie w Katowicach będzie czynne w sobotę w godzinach 10.00–14.00 (w tych godzinach obowiązują regularne bilety). Przerwa techniczna: 14.00–18.00.

Następnie od 18.00 do 1.00 zapraszamy na Noc w Muzeum Śląskim. Ostatnie wejście o 24.00.

Wstęp wolny!

„Na tropie Tomka” – bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasach i systemie biletowym.

Ze względów bezpieczeństwa wejście do poszczególnych budynków będzie uzależnione od liczby osób przebywających wewnątrz.

Pełny program zaplanowanych atrakcji poniżej.

BUDYNEK GŁÓWNY

(wejście przez hol centralny)

•          WYSTAWY STAŁE:

         Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945 / poziom -2

         Galeria plastyki nieprofesjonalnej / poziom -2

         Galeria śląskiej sztuki sakralnej / poziom -4

         Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów / poziom -4

•          WYSTAWY CZASOWE:

         Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach / poziom -2

         Listy do Gabrysia. Malarstwo Andrzeja Gruszki / poziom -2

         Ludwika Ogorzelec. Wystawa podziemna / pochylnie, poziom -4, hol centralny

         Arcyświątkarz Wowro / budynek Centrum Scenografii Polskiej

•          Zapytaj kuratora

18.00–23.00 / miejsce: „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”, poziom -2

W trakcie zwiedzania będzie można podejść do dyżurujących na wystawie historyków sztuki, podzielić się wrażeniami, zapytać o wybrane dzieła, wymienić uwagi o prezentowanych pracach.

•          Quiz o sztuce z upominkami

18.00–24.00 / miejsce: Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945, „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”

Zapraszamy do aktywnego podziwiania polskiej sztuki z quizem. Drobne nagrody za prawidłowo rozwiązany quiz będzie można odebrać, wychodząc z muzeum obok stoiska z kiermaszem książek.

•          Kiermasz wydawnictw

18.00–24.00 /miejsce: hol przy wyjściu głównym z budynku, poziom 0

Katalogi i albumy do kupienia w promocyjnych cenach, nawet do 70% taniej. Polecamy książki o sztuce, fotografii, historii Górnego Śląska, architekturze, przemyśle oraz publikacje dla najmłodszych. Będzie można zaopatrzyć się także w gadżety będące miłą pamiątką z wizyty w Muzeum Śląskim.

•          Spotkanie z archeologiem

19.00 / miejsce: „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, poziom -4

O zabytkach archeologicznych zgromadzonych na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” opowie pracownik Działu Archeologii.

•          koncert Muzealnego Chóru Społecznego

22.00 / miejsce: poziom -4

Chór prowadzi Krzysztof Dudzik, edukator muzyczny i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu chórów, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół tworzy kilkadziesiąt osób, a rysem charakterystycznym grupy są międzypokoleniowe więzi – ta różnorodność i bogactwo doświadczeń budują wyjątkową atmosferę.

•          Oprowadzanie muzyczne z udziałem Marcina Markiewicza

22.30 / miejsce: Galeria plastyki nieprofesjonalnej, poziom -2

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego zamiast utartych dróg historii sztuki wybierzemy te mniej oczywiste – ścieżki dźwiękowe. Podczas oprowadzania wysłuchamy impresji muzycznych przygotowanych specjalnie do wybranych obrazów w Galerii plastyki nieprofesjonalnej przez znakomitego trębacza, wokalistę i autora tekstów Marcina Markiewicza.

BUDYNEK ADMINISTRACYJNY

•          Warsztaty dla rodzin z dziećmi

18.00–22.00 / miejsce: poziom -3, sala A

Zapraszamy najmłodszych wraz z opiekunami na warsztaty plastyczne. Tradycyjnie, jak co roku, zachęcamy dzieci i ich opiekunów do zabawy plastycznej.

•          Zwiedzanie pracowni fotograficznej

18.30–23.30 / miejsce: zbiórka przy recepcji

Wyjątkowa możliwość zajrzenia na zaplecze muzealnego budynku i odwiedzin pracowni fotografii i digitalizacji zbiorów. O swojej pracy opowiedzą gospodarze tego miejsca.

•          Fotografia w dawnych technikach / wykład

21.00 / miejsce: poziom -3, sala A

Wykład wraz z prezentacją multimedialną oraz pokazem obiektów ze zbiorów muzeum, który poprowadzi fotografik Kamil Myszkowski.

•          Wieczór poezji romantycznej

22.00 / miejsce: czytelnia

W epokę romantyzmu przeniosą Państwa słownie, muzycznie i przy dźwiękach gitary: Katarzyna Łacisz, Agata Śliwa, Marcin Załęski.

BUDYNEK CSP

•          Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Arcyświątkarz Wowro”

20.00 i 21.30

Wystawa prezentuje twórczość Jędrzeja Wowry. Niezwykłego artystę za życia okrzyknięto ostatnim „świątkarzem beskidzkim”, „snycerzem bogów”, a nawet „arcyświątkarzem”. Po ekspozycji, na której będzie można zobaczyć prace twórcy z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także eksponaty i fotografie archiwalne użyczone przez inne instytucje, oprowadzi Joanna Kryszka, kuratorka wystawy.

STOLARNIA

•          Przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”

18.00–24.00 / bilety w cenie 1 zł w kasach i systemie biletowym

Zapraszamy do podróży śladami Tomka Wilmowskiego. W trakcie tej wyprawy dorośli przypomną sobie fascynacje z lat młodości, a dzieci podejmą przygotowane dla nich wyzwania.

ŁAŹNIA

Pod koniec czerwca w budynku łaźni otworzy się niezwykła wystawa „Głusza”. Sztuka, multimedia i pamiątki historyczne wprowadzą nas w świat kultury Głuchych. W trakcie Nocy Muzeów będzie można dowiedzieć się więcej o projekcie „Głusza” i spotkać z twórcami wystawy.

W programie:

•          Instalacja multimedialna na ekranie mgłowym

18.00–24.00 / miejsce: hol łaźni

Instalacja „Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”

Projekcja typograficzna, gdzie język zaaranżowany został  w pięknym wizualnym wymiarze. Wideo bawi się literami, znakami w sposób dynamiczny przez animacje wytworzone za pomocą autorskiego oprogramowania. Znaki graficzne „zapisywane”  są na kurtynie wodnej, dzięki czemu teksty nabierają onirycznego charakteru, skłaniając  do refleksji nad istotą języka.

Autor: Kacper Mutke / Tajny Projekt

•          Warsztaty „Zabawa z polskim językiem migowym”

18.00–22.00 / miejsce: hol łaźni

18.00–19.00 GRUPA I (dzieci 5–8 lat)

19.15–20.15 GRUPA II (starsze dzieci 9–12 lat)

20.30–22.00 GRUPA III  (młodzież od 13 lat i dorośli)

•          Spotkanie z kuratorami

18.00–24.00 / miejsce: hol łaźni

TEREN ZEWNĘTRZNY

Ogród zabaw teatralnych:

•          Spektakl kolektywu teatralnego „Lufcik na korbkę” pn. „Ogrodowa dzika frajda”

18.00–18.35 / miejsce: ogród społeczny

Pies goni kota! Kot goni mysz! Pan hipopotam gotuje ryż! Razem stworzymy szaloną opowieść, w której będzie pobrzmiewać echo placów zabaw i parków. Wasze i nasze wyliczanki + Wasze i nasze podwórkowe opowiastki = jedyna w swoim rodzaju historia, którą można wyklaskać, wytupać, wyśpiewać i zobaczyć!

Uwaga! Miejsce niedostępne dla osób z wózkami.

•          „Wtomigrajki”, czyli animacje dla dzieci

18.35–20.00 / miejsce: ogród społeczny

Po spektaklu „Lufcik na korbkę” zaprosi dzieci do wspólnej zabawy w ogrodzie. Odbędą się warsztaty teatralno-plastyczne oraz „Cyrkomotoryka dla małego smyka”.

Uwaga! Miejsce niedostępne dla osób z wózkami.

•          „Księżyc na Korbkę” – spektakl dla rodzin z dziećmi

20.00–21.00 / miejsce: ogród społeczny

Księżyc raz odwiedził Katowice, chciał poznać Muzeum, parki i ulice. Zobaczyły go dzieciaki: „kto to taki? kto to taki?”. Księżyc na to odparł szybko: „jestem sobie Złotą Rybką”. Słysząc taką pogawędkę, rybak złowił go na wędkę… A może było zupełnie inaczej? Księżyc od świtu Ziemię okrąża, patrzy na nas z góry, chowa się w studni na samym dnie, bywa na gałęzi, na parapecie, na szczycie palmy i na meczecie. Uszy nastawia, oczy wypatruje, historie ciekawe w kieszenie pakuje. Wszystkie gwiazdy zlatują wnet, na aksamicie nieba siadają, Księżyca na Korbkę słuchają. Na urocze spotkanie z bajkami na dobranoc zapraszamy nie tylko dzieci.

Uwaga! Miejsce niedostępne dla osób z wózkami.

•          Koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas

19.00–19.30 i 21.00–21.30 / miejsce: plac Grubiorza

Zapraszamy na koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas w lżejszym, wiosennym repertuarze, który doda energii na całą Noc.

•          Nocny Byzuch

20.00 i 22.00 / miejsce: zbiórka przy wejściu do budynku administracyjnego

Zapraszamy na nocne zwiedzanie terenu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice z elementami mitologii śląskiej. Podczas spaceru dowiecie się m.in., kim byli Skarbnik, Utopiec czy Bebok, ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz oraz jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności.

•          Mapping

21.00–24.00 / miejsce: fasada od strony placu Grubiorza

Mapping prezentuje postaci z kręgu osób Głuchych. Znajdziemy  tu m.in. wynalazców, sportowców, działaczy społecznych czy artystów. Projekcja jest swoistą podróżą przez biografie wyjątkowych osób, nawiązuje do ich ról społecznych i wykonywanych profesji. Do prezentacji wykorzystane zostały portrety wykonane przez Tomasza Grabowskiego.

Autor: Tomasz Grabowski / Tajny Projekt

•          Gra terenowa „Na tropie kopalni”

18.00–23.00 / obowiązują zapisy, zbiórka w punkcie informacyjnym

Gra polega na odnalezieniu ukrytych na terenie parkowym Muzeum Śląskiego skrytek z zagadkami. Motywem przewodnim gry terenowej „Na tropie kopalni” jest dziedzictwo przemysłowe miejsca, w którym obecnie znajduje się Muzeum Śląskie, czyli historia KWK Katowice oraz historia rewitalizacji tego terenu. Uczestnicy poznają zarówno historię poszczególnych budynków i miejsc, jak i ich współczesne funkcje kulturowe nadane przez Muzeum.

•          Wjazd na wieżę widokową szybu Warszawa II

18.00–24.00 / wjazd na wieżę co 10 minut po 10 osób

Wieża wyciągowa szybu Warszawa II jest pozostałością po jednym z szybów kopalni Katowice. Powstała w latach 20. XX wieku. Ma wysokość 40 metrów. W razie niesprzyjającej pogody wieża może zostać zamknięta.

Źródło: Muzeum Śląskie
fot. Rafał Wyrwich