AKTUALNOŚCI KOMUNIKACJA

Katowice: dworzec PKP ma patrona

Katowicki dworzec PKP ma patrona. Został nim Konstanty Wolny, pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego. Uroczystość związana z nadaniem obiektowi imienia odbyła się w czwartek, 15 lipca. Uczestniczył w niej wnuk pierwszego marszałka, również Konstanty Wolny. 

 Dziękuję wszystkim osobom, które swoim zaangażowaniem przyczyniły się do uczczenia pamięci o pierwszym Marszałku Sejmu Śląskiego, współpracowniku Wojciecha Korfantego, osobie o szczególnie ważnych dokonaniach w czasie plebiscytu na Górnym Śląsku oraz podczas Powstań Śląskich (…) Nie byłoby bowiem Ojczyzny, którą znamy, bez walki o polskość Śląska. Bez wielkich Ślązaków, którzy w sercu mieli zawsze Ojczyznę. Tak jak miał ją Marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny. Dziękuję wszystkim, którzy przywracają zasłużonym postaciom należne miejsce w zbiorowej świadomości Polaków – napisał w liście premier Matusz Morawiecki. Jego słowa przed dworcem w Katowicach przytoczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wejście na halę dworca od strony pl. Marii i Lecha Kaczyńskich ozdobiła tablica pamiątkowa z wizerunkiem Konstantego Wolnego. Podczas wydarzenia odbyła się prezentacja wystawy pt. „Twarze Powstańców” można ją zwiedzać w holu dworca do 29 lipca. 

/ŁP/

Foto: UW Katowice