AKTUALNOŚCI KOMUNIKACJA

Katowice: od poniedziałku zmiany na ul. Piotrowickiej

Kierowcy uważajcie! Od poniedziałku, 16 maja szykują się utrudnienia na ul. Piotrowickiej na odcinku od ul. Hadyny do ul. Panewnickiej. Wprowadzone zostaną zwężenie i ruch wahadłowy. Roboty remontowe potrwają do 30 dni.

–  Miejskie służby wkładają duży wysiłek w doprowadzenie dróg do jak najlepszego stanu po zimie, kiedy to z powodu dużych wahań temperatury najłatwiej o nowe ubytki w drogach. Dodatkowo działają też w miejscach wskazywanych przez mieszkańców oraz radnych. W tym roku przeprowadziliśmy już szereg takich doraźnych napraw, m.in. na ulicy Chorzowskiej, Armii Krajowej, czy Sobocińskiego. Dla zapewnienia komfortu przejazdu, roboty takie odbywają się przy punktowym zawężeniu pasa drogowego, często w weekendy, gdy na ulicach panuje mniejszy ruch – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nawierzchnia ulicy Piotrowickiej też już wymaga remontu. Liczymy, że zostanie on sprawnie zrealizowany, a po jego zakończeniu znacznie poprawi się poziom bezpieczeństwa oraz komfort podróży – dodaje prezydent.

Na ulicy Piotrowickiej czasowa zmiana organizacji ruchu

W poniedziałek, 16 maja, od godzin porannych w ciągu ulicy Piotrowickiej – na odcinku od ul. Hadyny do ul. Panewnickiej – rozpocznie się czasowa zmiana organizacji ruchu wynikająca z rozpoczynających się tego dnia prac naprawczych nawierzchni.

Prace będą polegały na frezowaniu, wyrównaniu, ułożeniu siatki, warstwy wiążącej i wykończeniu  nawierzchni w warstwie ścieralnej i będą wykonywane przez firmę DROGOPOL z Katowic. Ich koszt to ponad 1,35 mln zł. Będą wykonywane z zawężeniem jezdni z dwóch pasów do jednego. Wprowadzony zostanie tzw. ruch wahadłowy. Planowany termin realizacji zgodnie z ofertą wykonawcy wynosi 30 dni kalendarzowych. Jednak w trosce o komfort okolicznych mieszkańców oraz kierowców harmonogram prac został przygotowany tak, by remont zakończyć w dwa tygodnie.

Ulica Piotrowicka to jedna z głównych ulic Ligoty, łącząca Panewniki z centrum Katowic, dlatego plan inwestycji został opracowany z myślą o priorytetowej funkcji tej trasy. – Ważnym elementem przygotowania inwestycji jest zarówno zapewnienie przejezdności drogi, jak i ułożenie prac tak, by w jak najmniejszy sposób wpływały na komfort mieszkańców. Remont ulicy Piotrowickiej poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, wpłynie na jakość podróży, ale też docelowo zmniejszy hałas odczuwany wcześniej przez ludzi mieszkających w okolicznych budynkach – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów – Inwestycja wymaga prowadzenia prac również nocami. Szczególnie uciążliwy może być hałas wynikający z frezowania prowadzonego nocami z 16. na 17. i z 17. na 18. maja, za które przepraszamy mieszkańców i prosimy ich o wyrozumiałość – dodaje dyrektor.

Katowice konsekwentnie stawiają na bezpieczeństwo

W kwietniu Miejski Zarząd Ulic i Mostów zakończył montaż oświetlenia na przejściach dla pieszych oraz budowę oświetlenia ulicznego LED na ulicy Obroki. Tym samym miasto zyskało kolejne miejsca, w których nocą jest dużo lepsza widoczność, dzięki czemu poprawia się bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Przy ulicy Obroki pojawiło się 58 dodatkowych opraw LED, dzięki czemu  lamp jest znacznie więcej, a jaśniej zrobiło się zarówno na jezdni, jak i na trakcie pieszo-rowerowym. Wartość tej inwestycji to około 500 tys. zł. W najbliższym czasie nowe oświetlenie uliczne w technologii LED pojawi się także przy ul. Broniewskiego i ul. Grażyńskiego.

Miasto nie ustaje w działaniach mających poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, w tym w szczególności tych najmniej chronionych, czyli pieszych. Dodatkowe oświetlenie pojawiło się na kolejnych „zebrach”, znajdujących się w ciągach ulic Owsianej i Rolnej, w rejonie ul. Tuwima oraz na wysokości ul. Jankego 167 (przy Szkole Podstawowej nr 28), ul. Jankego 240 w rejonie ul. Góralskiej, ul. Bażantów w rejonie ul. Perkozów i ul. Ligockiej w rejonie ul. Kępowej.

Inne działania Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach:

  • 10.05.2022 rozpoczęła się  przebudowa nawierzchni jezdni ul. Uniwersyteckiej w Katowicach. Prace będą wykonywane pod ruchem,. Planowany termin realizacji prac zgodnie z ofertą firmy ROMUS z Katowic to 30 dni, a wartość zadań to ok. 900 tys. zł.
  • 17.05.2022 rozpoczną się prace związane z przebudową nawierzchni jezdni ul. Owsianej w Katowicach. Prace będą wykonywane pod ruchem,. Planowany termin realizacji prac zgodnie z ofertą firmy ROMUS z Katowic wynosi 30 dni, natomiast wartość umowna prawie 1,2 mln zł.
  • 22.05.2022 rozpoczną się prace związane z remontem nawierzchni chodnika w ciągu ulicy  Słonecznej w Katowicach, na odcinku od ul. Józefowskiej do końca cmentarza. Prace będą wykonywane pod ruchem. Planowany termin realizacji zgodnie z ofertą firmy DIORYT z Katowic wynosi 45 dni, a wartość to ponad 270 tys. Zadanie realizowane jest w ramach Budżetu Obywatelskiego, jako projekt pod nazwą „Słoneczny Deptak”.
  • 25.05.2022 rozpoczną się prace związane z przebudową nawierzchni jezdni ul. Markiefki w Katowicach na odcinku od ul. Katowickiej do ul. Normy. Prace będą wykonywane pod ruchem,. Planowany termin realizacji zgodnie z ofertą firmy ROMUS z Katowic wynosi 25 dni. Wartość zadania to  ponad 300 tys. zł.

Źródło: UM Katowice