AKTUALNOŚCI KOLEJE ŚLĄSKIE PROMOWANE

Koleje Śląskie polecają się na majówkę

Jura Krakowsko-Częstochowska to idealne miejsce na mapie Polski na majówkę. Piękno przyrody, bogactwo architektury, zabytków i liczne atrakcje dla dzieciaków sprawią, że długi weekend będzie bardzo urozmaicony. Dojechać tutaj można wybierając ekologiczny transport – Koleje Śląskie. Region obsługuje linia S1 relacji Gliwice – Częstochowa.

Północna część województwa śląskiego to subregion niezwykle malowniczy i atrakcyjny dla turystów o każdej porze roku. Podróżować można  klasycznie – wędrując na piechotę lub na rowerach. Przykłady tras, które pokonamy na jednośladach można mnożyć. Ciekawą formą aktywnego wypoczynku są również przejażdżki konne.

Będąc tutaj warto obrać kierunek – Szlak Orlich Gniazd. Koniecznie trzeba odwiedzić Podzamcze, gdzie mieszczą się ruiny Zamku Ogrodzieniec. To jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, a zarazem największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Pociechy mogą wcielić się tutaj w rolę bohaterskich rycerzy lub pięknych księżniczek. Wystarczy puścić wodze fantazji.

Na szlaku znajduje się również Zamek Olsztyn. Jest jednym z największych i najbardziej efektownych obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wzniesiony w drugiej połowie XIII stulecia, przez ponad 300 lat był najważniejszym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski, tuż przy granicy śląskiej.

Atrakcją godną polecenie jest „Wehikuł czasu na Jurajskim Szlaku”. – To magiczna podróż do świata historii. Zwiedzający zobaczą średniowieczny dom i obóz rycerski. Odkryją, co jadano w średniowieczu, spróbują pisać gęsim piórem jak prawdziwy skryba i sprawdzą czy rycerstwo to lekki fach – tak obiekt zachwalają jego właściciele.

W tym samym mieście, w centrum, odnajdziemy Manufakturę Słodyczy Hokus Pokuss. Tutaj lizaki i karmelki wyrabiane są według specjalnej, tradycyjnej receptury. Słodka wycieczka z opcją degustacji na pewno pozostanie w pamięci dzieciaków.