AKTUALNOŚCI KOLEJE ŚLĄSKIE

Kołem po Śląsku! Nowa oferta Kolei Śląskich

Województwo śląskie jest piękne. Jego geograficzne zróżnicowanie, przebogata historia, mnogość atrakcji i – przede wszystkim – życzliwi oraz przyjaźni mieszkańcy przyciągają dosłownie miliony turystów. A jeśli zwiedzać Śląsk, to najlepiej koleją, której siatka połączeń zapewnia możliwość dotarcia do wszystkich kluczowych miast, miejsc i miejscowości w Śląskiem.

Koleje Śląskie (KŚ), cieszący się dużą popularnością regionalny przewoźnik, świetnie rozumieją potrzeby turystów i aktywnych mieszkańców, którzy zamieniają mało ekologiczne środki komunikacji na rower (czy hulajnogę) i w ten sposób pragną poznawać i zwiedzać województwo. Wszak, parafrazując znane przysłowie, turystyka kołem się toczy. A „koło” oznacza tu… rower! Gdyż tak właśnie jest on nazywany w gwarze śląskiej. Co więcej, to sympatyczne gwarowe określenie stało się tytułem zadania realizowanego w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2022, czyli unikatowej oferty dla pasażerów kolei, którzy już niedługo będą mogli przewieźć rower lub hulajnogę (niezłożoną i nieumieszczoną w pokrowcu) bez potrzeby kupowania dodatkowego biletu. Informacja o starcie zadania będzie umieszczona na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Kolei Śląskich.

Jak to wygląda w praktyce?

Dzięki zadaniu możliwy jest bezpłatny przewóz roweru lub niezłożonej i nieumieszczonej w pokrowcu hulajnogi w pociągach spółki Koleje Śląskie. Nadrzędnym celem zadania jest promowanie ekologicznej i przyjaznej dla środowiska formy transportu. Sam projekt polega na tym, że:

1. przez 7 dni w tygodniu do zakupionego i ważnego biletu jednorazowego na przejazd przysługiwać będzie bezpłatny przewóz 1 niezłożonej i nieumieszczonej w pokrowcu hulajnogi;

2. w weekendy, od godziny 15:00 w piątek do godziny 24:00 w niedzielę (do północy), do zakupionego i ważnego biletu jednorazowego na przejazd przysługiwać będzie bezpłatny przewóz 1 roweru (w ramach dostępnej puli miejsc na rower w danym składzie kolejowym).

Zadanie potrwa do wyczerpania puli dostępnych środków (w ramach przyznanego mu budżetu), jednak nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego, w którym ten projekt jest realizowany.

Sama pula środków na pokrycie kosztu przewozu rowerów oraz niezłożonych i nieumieszczonych w pokrowcu hulajnóg wynosi 250 000 zł.

Dodajmy, że przedsięwzięcie dotyczy połączeń kolejowych realizowanych przez spółkę Koleje Śląskie wyłącznie na terenie województwa śląskiego.

Dlaczego warto skorzystać z tej propozycji KŚ?

Turyści i mieszkańcy mają możliwość korzystania z przyjaznych środowisku środków transportu, jak również z dogodnego planowania podróży – wsiadamy pod domem na rower/hulajnogę, następnie zabieramy swój „jednoślad” do pociągu (i nie płacimy za jego przewóz!), a potem wysiadamy na wybranej stacji i rowerem/hulajnogą dojeżdżamy do celu wycieczki, wyprawy czy odwiedzin.

Oczywiście więcej rowerowych/hulajnogowych eskapad to mniej spalin z samochodów osobowych, dlatego zapraszamy całe rodziny i grona bliskich do korzystania z tej oferty. Warto także dodać, iż nie jesteśmy skazani na szukanie miejsc parkingowych i troskę o bezpieczeństwo – pozostawionego np. na skraju lasu czy jeziora – auta. Ponadto otwiera się przed nami pełniejsza możliwość dotarcia do miejsc, które choćby ze względów zw. z ochroną przyrody są wyłączone z ruchu pojazdów silnikowych.

A przecież to nie wszystko. Hulajnoga szturmem podbiła możliwość realizowania krótkich przejazdów miejskich. Zachęcamy zatem szczególnie osoby kursujące między miastami do pracy czy szkoły (i z powrotem) do łączenia ekoprzejazdu hulajnogą z ekopodróżą pociągiem. Przypominamy, że – w ramach rzeczonego zadania – hulajnoga nie musi być złożona i spakowana, co znacząco ułatwia cały kurs.

Kongestia na drogach gminnych i ponadgminnych stała się realnym, wciąż wzrastającym problemem. A każdy z nas, decydując się na wygodne i bezspalinowe środki transportu, realnie przyczynia się do ochrony przyrody. Śląskie jest piękne, między innymi dlatego, że jest bardzo zielone. Zadbajmy zatem wspólnie o środowisko, byśmy zarówno my, jak i przyszłe pokolenia mogli w pełni cieszyć się tymi licznymi bogactwami natury.

Na koniec ważna myśl. To nie tylko nasze regionalne podejście, którego celem jest jak najszersze promowanie transportu szynowego jako optymalnego środka regularnego przemieszczania się mieszkańców i turystów, to wręcz trend globalny, czego dowodem był rok 2021, który Unia Europejska ustanowiła „Europejskim Rokiem Kolei”. Tym samym zadanie „Kołem po Śląsku” naturalnie wpisuje się w kontynuowanie tej tendencji i kolejny raz potwierdza pełną gotowość Kolei Śląskich do realizowania potrzeb zbiorowości podróżnych (tym razem wyrażonych w projekcie zgłoszonym w ramach III Edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego).

Koleje Śląskie czekają zatem na pasażerów wraz z ich hulajnogami i rowerami. Tu nikt nie wymyśla koła na nowo ani nie mierzy się z problemem jego kwadratury. Cel jest jasny i zawsze z myślą o podróżnych: zapewnić ekologiczny i ekonomiczny przejazd – dookoła Śląska!

/MP/