AKTUALNOŚCI EKONOMIA

“Kopalnia Start-upów” zaczyna kolejną szychtę

Dokładnie za tydzień, 24 stycznia rusza nabór wniosków do kolejnej edycji „Kopalni Start-upów”, konkursu na miejski start-up. W ciągu trzech lat miasto Katowice przeznaczy na nagrody milion złotych.

W tej edycji, jak w poprzedniej, na laureatów czeka 330 tysięcy zł do podziału, w tym dwuletnie pakiety wynajmu biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink.

W zeszłorocznej edycji zgłoszono niemal 50 projektów. Zazwyczaj były to start-upy, które przygotowują się do wdrożenia, ponieważ do tej grupy innowatorów organizatorzy kierowali zaproszenie. Konkurs był połączony z dwoma programami mentoringowymi, podczas których uczestnicy przeanalizowali swoje projekty i z gronem mentorów stworzyli business model canvasy. W tym roku formuła nieco się zmieni. Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wybrane 10 projektów, które przejdą kilka tygodni akceleracji, a następnie zaprezentują się w finale. Poza tym najlepsi dostaną szansę na zaistnienie w międzynarodowym gronie – o tej możliwości poinformujemy niebawem.

– Konkurs jest pomyślany jako ważny, ale nie jedyny element strategii budowania w Katowicach silnego ekosystemu innowacji. Zależy nam, aby najlepsze start-upy z Katowic miały szansę rozwijać się w swoim mieście, dlatego poza wymiarem finansowym, proponujemy najlepszym dwuletni ekwiwalent w postaci biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Dobra praktyka z poprzedniej edycji pokazuje jaką wartością dodaną jest korzystanie z sieci kontaktów Rawa.Ink. Wierzymy, że w tym roku objawią się kolejne wartościowe projekty, którym będziemy mogli pomagać w rozwoju. Zrobiliśmy też dogłębną ewaluację procesu konkursowego  i dostosowaliśmy go wyciągając stosowne wnioski. Proces konkursowy jest przewidziany na krótszy czas, ale ma dostarczyć tyle samo wartości dla każdego z wyróżnionych zespołów – mówi Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów.

Konkurs przewiduje konkurencyjną w skali kraju pulę nagród. Zwycięzcy otrzymają 150 000 zł brutto, laureaci drugiego miejsca 100 000 zł brutto, a za uplasowanie się na najniższym stopniu podium 80 000 zł brutto. W ramach nagrody otrzymają oni też dwuletnie pakietu najmu biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. „Kopalnia Start-upów” to nie tylko nagroda finansowa i nowoczesne biuro na dwa lata w Rawa.Ink, położonym w samym centrum miasta i dającym spore możliwości. Laureaci korzystają na co dzień z sieci kontaktów Rawa.Ink i partnerów inkubatora, a ta jest naprawdę rozległa. Konkurs jest platformą, którą można wykorzystać do zaistnienia na rynku, a przede wszystkim w świadomości praktyków biznesu, aniołów biznesu i funduszy VC, które przypatrują się procesowi konkursowemu. Udział w „Kopalni Start-upów” na pewno się opłaca.

Dotychczas nagrodzone w konkursie „Kopania Start-upów” projekty coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na rynku. Maskup w międzyczasie zdobył jeszcze tytuł „Innowatora Śląska” w kategorii mikroprzedsiębiorstwo. Poza tym regularnie bierze udział w targach i imprezach branżowych – już od 24 stycznia będzie jednym z przedsiębiorstw reprezentujących województwo śląskie podczas targów Arab Health w Dubaju. Milowym krokiem było też uruchomienie sklepu internetowego z produktami z pod szyldu Maskup Polska. Telemedyczne Healthly również negocjuje coraz poważniejsze kontrakty z przychodniami w całym kraju, ponadto founderzy projektu uruchomili markę „Podcast o startupach”, który nagrywają w przestrzeniach Rawa.Ink. Wszyscy laureaci dzięki codziennej pracy w Rawa.Ink mają okazję współpracować i korzystać z doświadczeń Biura Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu, instytutów w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, czy pozostałych instytucji otoczenia biznesu, z którymi współpracuje Inkubator. W grudniu zeszłego roku mogli się też spotkać z przedstawicielami brytyjskiego akceleratora C4DI podczas ich wizyty w Katowicach. Był to zalążek rozmowy o internacjonalizacji.

Uczestnicy konkursu będą mieli okazję współpracować z cenionymi ekspertami i mentorami, poszerzając swoją wiedzę w zakresie innowacji, zarządzania projektami i kierowania zespołem, a także w zakresie kompetencji biznesowych. W trakcie całego procesu konkursowego powyższe obszary kompetencyjne będą wzmacniane poprzez  tzw. smart money w ramach krótkiego programu akceleracyjnego, w czasie którego każdy z projektów będzie mógł pracować indywidualnie z przydzielonym mentorem.

Nabór zakończy się 7 lutego, a tydzień później opublikowana zostanie lista wybranych przez ekspertów 10 finalistów. Proces konkursowy potrwa do kwietnia, wtedy poznamy laureatów. Wszystkie aktualności, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy będzie można znaleźć na stronie: https://kopalniastartupow.katowice.eu/