AKTUALNOŚCI

Koronawirus. 657 przypadków [AKTUALIZACJA]

O nowych 657 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia. To nowy dobowy rekord zakażeń w naszym kraju.

Nowe zakażenia dotyczą województw: śląskiego (227), mazowieckiego (104), małopolskiego (77), wielkopolskiego (59), dolnośląskiego (35), łódzkiego (30), podkarpackiego (28), lubelskiego (20), kujawsko-pomorskiego (17), pomorskiego (15), opolskiego (13), lubuskiego (11), warmińsko-mazurskiego (9), podlaskiego (6), zachodniopomorskiego (4) i świętokrzyskiego (2).

Zmarło kolejnych siedem osób. O godzinie 13.00 zbierze się sztab kryzysowy rządu.

Rekordowy przyrost zakażeń skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

– Jest to wynik tego, o czym mówimy od kilku dni – w raportach nadal dominuje Śląsk i tak będzie w następnych dniach. Oprócz kopalń są to rodziny górników z kwarantanny. Musimy liczyć się z tym, że jeśli w danym tygodniu raportujemy po kilkaset osób spośród górników to w ciągu najbliższych siedmiu dni w raportach znajdą się członkowie ich rodzin. Tak właśnie jest dzisiaj – powiedział Andrusiewicz. Dodał, że w przyszłym tygodniu w kopalni Bielszowice rozpocznie się druga tura badań przesiewowych. Przebadanych zostanie 2,4 tys. osób, które wcześniej uzyskały wynik ujemny.

– Wciąż prowadzone są badania przesiewowe w kopalniach, a więc w weekend wyniki również będą wysokie. Mamy jeszcze niezaraportowaną całą kopalnię Bielszowice. Tam zakończył się przesiew i czekamy na część wyników. Nie będzie to znaczący wzrost, jednak mimo wszystko wśród przebadanych próbek 10 proc. dało pozytywny wynik – przekazał Andrusiewicz.

/MAR/

ilustracja: freepik