AKTUALNOŚCI EKOLOGIA

Lasy Państwowe – Sadzimy, chronimy, udostępniamy

Czas w las, Jurajska przygoda, Bushcraft w Lasach Państwowych czy Zanocuj w lesie, to nie puste hasła a realne programy otwierające szeroko lasy dla mieszkańców, dające konkretne wskazówki i ułatwiające poruszanie się w leśnej głuszy. To dziś jedna niezmiernie ciekawych ofert na zbliżające się lato, zwłaszcza w weekendy.

– Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym przekształcono pilotaż w stały program. „Zanocuj w lesie” w ramach którego 425 nadleśnictw w całej Polsce w tym wszystkie 38 wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, wyznaczyły specjalne obszary o powierzchni ok. 1500 ha każdy, to oferta dla tych, którym nie wystarcza grzybobranie czy spacery albo uprawianie sportu w lesie, a chcą przeżyć w nim prawdziwą przygodę, nocując pod gołym niebem. Program działa już drugi rok i dzięki niemu, na dziko, ale bezpiecznie można w lesie rozbić namiot – mówi Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Katowicach.

Program ma swojego koordynatora w każdym Nadleśnictwie. Jego numer i wszelkie dodatkowe dane znajdują się w zakładce „Turystyka”. Warto odwiedzić stronę internetową Nadleśnictwa, bo jest tam naprawdę wiele informacji na temat tego programu a także dostępny jest regulamin programu, który trzeba znać.

Trzy jurajskie nadleśnictwa: Złoty Potok, Siewierz i Olkusz zaproponowały rozszerzony pakiet tego programu pod hasłem „Jurajska przygoda”. Udostępniły turystom teren, liczący łącznie niemal 5000 ha lasu w najpiękniejszej części Jury z ostańcami i otuliną Zrewu Porajskiego włącznie.

Szczegółowe mapy dostępne są w bezpłatnej aplikacji Lasów Państwowych na iOS i Androida pod nazwą mBDL w warstwie „Turystyka”.

– Wyprawę do lasu można też zaplanować poprzez portal czaswlas.pl. To serwis przedstawiający ofertę turystyczną Lasów Państwowych. Za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można tu szybko i łatwo uzyskać kompletne informacje o bazie rekreacyjnej i noclegowej, udostępnianej przez leśników ale także wytyczyć trasę wycieczki, rajdu czy znaleźć pomysły na biwak. Naturalnie ta platforma ciągle się zmienia i będziemy zobowiązani za opinie, wskazówki i propozycje, jak ją ulepszyć – mówi Marek Mróz, rzecznik RDLP w Katowicach.

Leśnicy dokładają wszelkich starań, aby las był miejscem bezpiecznym, otwartym dla wszystkich. Jednak zawsze należy pamiętać, że las, to nie park z alejkami, ławkami i koszami na świeci. To złożony ekosystem dzikich zwierząt i roślin które są jego gospodarzami. Ludzie powinni czuć się w nim i zachowywać jak goście, aby nie naruszyć dobrostanu zwierząt i roślin. To gwarancja bezpiecznego powrotu z niejednej fascynującej wyprawy.

– Samochody, motocykle i quady warto zostawić na leśnych parkingach i miejscach postojowych. Zgodnie z polskim prawem istnieje zakaz wjazdu pojazdami silnikowymi do lasu – przypominają strażnicy leśni a my dodajmy, że w wielu nadleśnictwach zwłaszcza górskich uruchomione zostały specjalne trasy rowerowe – singieltracki.

  • Jednokierunkowe trasy podjazdowe (w kolorze żółtym)
  • jednokierunkowe trasy zjazdowe:

– niebieskie dla średniozaawansowanych

– zielone dla początkujących

– czerwone dla zaawansowanych

– czarne dla ekspertów

A także

  • dwukierunkowe szlaki rowerowe (fioletowy)
  • pumptracki – specjalne tory do jazdy treningowej.

Przed wycieczką do lasu rekomendujemy zainstalowanie w telefonach aplikacji RATUNEK dostępnej bezpłatnie na telefony z Androidem w Sklepie PLAY, na iPhony w APP STORE w razie sytuacji kryzysowej może być przydatny.

Grupy Jurajska i Beskidzka GOPR współpracujące z leśnikami przypominają o numerach alarmowych 601 100 300 i 985, które są czynne całą dobę. To oprócz standardowego numeru 112 dobry adres, gdy potrzebna jest pomoc.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach