PROMOWANE SPORT

Lot w 100-lecie Powstań Śląskich

Pola Marsowe w Parku Śląskim stały się areną zawodów balonów na ogrzane powietrze. 19 profesjonalnych załóg baloniarskich rywalizuje o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Na czym polega ta rywalizacja? Otóż w tej dyscyplinie szybkość jest ważna, jednak to precyzja jest najistotniejszym czynnikiem. Zawodnicy muszą przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się nie lada zwinnością, zrzucając na końcu trasy marker w postaci ciężarka ze wstążką najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi.

Konkurencji jest jednak więcej i mają dość osobliwe nazwy, takie jak np. „hare and hound” (pogoń za lisem). Polega ona na tym, że jeden z balonów startuje ze wspólnego miejsca 10-15 min przed resztą i jego celem jest zgubić innych pilotów, aby jak najmniejsza liczba balonów doleciała do punktu jego lądowania.

Jak działa balon? Dzięki podstawowemu prawu fizyki, opartemu na prostej zasadzie, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego. Choć układ sterowania wydaje się bardzo prosty – podgrzanie powietrza wewnątrz powłoki powoduje uniesienie balonu, a odpowietrzanie – jego opadanie, sterowanie takim statkiem powietrznym wymaga bardzo dużych umiejętności. Piloci mają możliwość pozycjonowania balonu wyłącznie w górę lub w dół, a ich przemieszczanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu ruchów powietrza oraz wiatru. Dlatego tak ważne podczas lotów są warunki atmosferyczne. Sterujący balonem są w stanie precyzyjnie kontrolować wysokość lotu, jednak to ich wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie pozwalają na oszacowanie kierunków czy prędkości lotu.

Nylonowe lub poliestrowe powłoki balonów mają imponujące rozmiary (nawet 3 600 m3). Oprócz charakterystycznego elementu tzw. czaszy, balony składają się z kosza ratanowego (to dzięki niemu wytrzymują liczne uderzenia podczas lądowania) oraz systemu zasilania (palników, węży i butli z gazem propan-butan lub propanem technicznym).

Jako, że najbardziej pożądanym czynnikiem podczas lotów jest słaby wiatr (2-3 m/sek), najlepszą porą do ich odbywania jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Z tego powodu pierwszy lot konkursowy zaplanowany jest na godzinę 18:30 w sobotę, 3 lipca, a drugi o godz. 05:30 w niedzielę 4 lipca. Dokładna trasa przelotu oraz konkurencje zostaną ogłoszone przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków meteorologicznych oraz sytuacji synoptycznej. To niespotykane dotąd w regionie wydarzenie będzie można podziwiać zarówno na żywo w Parku Śląskim (Pola Marsowe), jak również podczas transmisji LIVE w Internecie.

Program:

I Śląskie Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

3 lipca 2021

  • 18:00 – otwarcie zawodów i prezentacja załóg
  • 18:30 – pierwszy lot konkursowy*
  • 21:30 – gala balonowa /uroczyste otwarcie zawodów z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego/

4 lipca 2021

  • 05:30 – drugi lot konkursowy* /transmisja internetowa/
  • 18:00 – zakończenie zawodów i wręczenie nagród
  • 18:30 – pokazowy przelot wszystkich balonów*