AKTUALNOŚCI SPORT

Majówka z mistrzostwami świata w sztafetach

Dokładnie 100 dni pozostało do World Athletics Relays Silesia 2021 – lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet. Gospodarzem majowej imprezy jest Stadion Śląski. To jedne z czterech prestiżowych zawodów królowej sportu, które zagoszczą w tym roku na arenie kultowego Kotła Czarownic.

Mistrzostwa świata sztafet zaplanowane są na 1-2 maja. Także na Śląskim – od 29 do 31 maja będą odbywały się Drużynowe Mistrzostwa Europy

-Siła jest w drużynie a biało-czerwona drużyna jest jedna. Wprawdzie w pierwszy weekend maja wystartują w Chorzowie sami sprinterzy ale my – lekkoatleci reprezentujący konkurencje techniczne – bardzo mocno trzymamy kciuki za naszych kolegów z reprezentacji Polski. To przecież szansa dla nich na  olimpijską kwalifikację– powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiadającej imprezę, rekordzista Polski, medalista MŚ – Piotr Lisek.

W grudniu wybrano maskotki zawodów. Są nimi: Żyrafa Lunani (w roli tej maskotki na dzisiejszej konferencji wystąpił widoczny na zdjęciu Piotr Lisek – dop. red.), Gepard Maji, Struś Sprinter i Lemur Julian. Wszystkie są zwierzętami śląskiego ZOO i na co dzień można je tam zobaczyć. Zresztą przy wybiegach każdego z nich, zamieszczona będzie informacja na temat zwierzęcia – maskotki oraz samej imprezy. Silesia21 wszystkie cztery zwierzęta objęła opieką. Maji, Sprinter i Julian podobnie jak Żyrafa Lunani także doczekają się kostiumów stworzonych na ich podobieństwo i w czwórkę będą zabawiały uczestników zawodów.  

Silesia21 to ostatnia szansa na olimpijską kwalifikację i pierwsza okazja do zdobywania biletów na Mistrzostwa Świata, które w 2022 roku odbędą się w Eugene w Oregonie. Zawody niezwykle ważne także dla polskich sprinterów. O ile damski zespół 4x400m i mieszany 4x400m olimpijskie paszporty już ma, o tyle obie polskie sztafety 4x100m oraz męska drużyna 4x400m o igrzyska cały czas walczą.

Areną mistrzostw będzie Stadion Śląski, który od sierpnia ubiegłego roku jest oficjlanym Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym, który w tym roku święci jubileusz 65-lecia istnienia. Chociaż większość kibiców kojarzy go ze spektakularnymi występami polskich piłkarzy czy mistrzostwem świata żużlowca Jerzego Szczakiela to Kocioł Czarownic gościł też wiele wydarzeń lekkoatletycznych. Jeszcze w latach 60-tych XX wieku na żużlowej wówczas bieżni rywalizowała najwybitniejsza polska sportsmenka Irena Szewińska. Ba, wyrównała tu nawet Rekord Świata na 200m (22.7). Było to w 1967 roku podczas meczu lekkoatletycznego Polska – ZSRR. Dziś Śląski jest najnowocześniejszym stadionem lekkoatletycznym w Polsce i dzięki temu gospodarzem imprez o zasięgu globalnym. Ten rok będzie szczególny dla obiektu – prócz World Athletics Relays Silesia21, w maju (ostatni weekend) na Śląsku odbędą się również Drużynowe ME (Polska broni tytułu mistrzowskiego z 2019 roku z Bydgoszczy) oraz Memoriały: Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej – imprezy zaliczane do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour.

Organizacja takich wydarzeń na chorzowskim stadionie wpisuje się w strategię działań samorządu województwa.

– Mistrzostwa sztafet oraz kolejne wydarzenia jakie są planowane na Stadionie Śląskim to ogromny sukces sportowy i promocyjny. Jest to potwierdzenie, że nasze dotychczasowe działania przynoszą pożądany efekt. Doceniany jest potencjał stadionu i regionu. W ciągu czterech miesięcy odbędą się 4 wielkie międzynarodowe imprezy. Dzięki takim wydarzeniem możemy umacniać markę Śląska oraz prezentować walory turystyczne i kulturalne regionu. Stworzyliśmy nawet Pociąg Mistrzów, symboliczny most między Stadionem Śląskim a mieszkańcami regionu. Na pociągu widnieją wizerunki naszych ambasadorów a także logotypy światowych imprez, które na Śląsku zorganizujemyprzekonuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

– Stadion Śląski ma aspiracje być jednym z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych świata. Organizacja MŚ sztafet jest pierwszym krokiem do osiągniecia tego celu. Przez lata byłem trenerem lekkoatletycznym i  z całą stanowczością mogę zapewnić, że biegi sztafetowe, które będą 1 i 2 maja królować na Stadionie Śląskim, to jedne z najbardziej efektowych i emocjonujących punktów każdych zawodów lekkoatletycznych– podkreśla prezes Stadionu Śląskiego, Jan Widera.

– Lekkoatleci na naszym obiekcie będą mieli możliwość wywalczenia kwalifikacji na najważniejsze światowe imprezy. To dla nas dodatkowa motywacja. Chcemy stworzyć sportowcom jak najlepsze warunki, by mogli walczyć o założone cele, realizować swoje marzenia właśnie na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym. Myślimy przecież o przyszłości. Mamy świadomość, że im lepiej te zawody zorganizujemy tym większą szansę będziemy mieli na kolejne wielkie, światowe imprezy w naszym regionie – mówi Bartłomiej Kowalski, dyrektor Drużynowych Mistrzostw Europy

Ambasadorami obu majowych imprez czyli World Athletics Relays Silesia21 oraz Drużynowych Mistrzostw Europy zostali mistrzyni Europy w biegu na 400m i podpora sztafety 4x400m Justyna Święty-Ersetic, najszybsza Polka, halowa mistrzyni Europy Ewa Swoboda, wspomniany tyczkarz – medalista MŚ, rekordzista Polski – Piotr Lisek a także czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek.

– Śląsk wybrałem w zeszłym roku. Jestem dumny, że mogę być ambasadorem sportu śląskiego i reprezentować AZS AWF Katowice. Startując jeździmy po całym świecie. Ale drugiego takiego miejsca nie ma. Nie ma takiego stadionu, na którym w jednym roku odbywałoby się tyle ważnych imprez. Pokazujemy, że można to zrobić, nawet w trudnych czasach pandemii dodaje Paweł Fajdek.

Imprezy będą biletowane. Odbędą się z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego.

/MAR/