AKTUALNOŚCI

Mierzą temperaturę i… czytają bajki. Roboty pracują w Centrum Pediatrii w Sosnowcu

Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu jest pierwszym szpitalem w Polsce, któremu pomaga sześć humanoidalnych robotów.

– To pionierski projekt, który jeśli się sprawdzi, na pewno będziemy chcieli również wprowadzać w innych szpitalach wojewódzkich – mówi wicemarszałek Dariusz Starzycki.

– Czytając „Bajki robotów” Stanisława Lema czy oglądając filmy science-fiction przed laty w gruncie rzeczy nie spodziewałem się, że zmierzę się z tą przyszłością aż tak namacalnie. To już nie futurystyczne wizje a rzeczywistość – uśmiecha się Andrzej Siwiec, prezes sosnowieckiego Centrum Pediatrii. – Dziś roboty pracują w służbie medycyny. Spełniają bardzo ważną funkcję. Dzieci, które przebywają na oddziałach mają dzięki nim dużo frajdy i radości. Umilają im pobyt w szpitalu, a to przecież jest dla nich niełatwe przeżycie, zawsze wiążące się z jakimś obciążeniem psychicznym – dodaje.

Zakup sześciu sztuk robotów humanoidalnych (trzy modele robotów humanoidalnych – recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne), a także sprzętu i oprogramowania do pracy zdalnej personelu medycznego był możliwy przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Głównym założeniem projektu było wprowadzenie usług e-recepcji, e-porad, e-konsultacji, i e-zabiegów rehabilitacyjnych w szpitalu.

– Bez wątpienia to jeden z ciekawszych projektów wspieranych przez Województwo Śląskie. Roboty w służbie medycyny akurat w takiej formie są już obecne w wielu krajach Europy Zachodniej. Na pewno ten projekt przyjmie się także u nas. Cieszę się, że akurat w Sosnowcu przeciera on swój szlak, dzięki czemu szpital jest pionierem w stosowaniu tego rozwiązania – podkreśla wicemarszałek Dariusz Starzycki.

Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu to jednostka samorządu Województwa Śląskiego, w którym rocznie udziela się ok 55. tys. porad oraz hospitalizuje blisko 8 tys. pacjentów. W placówce funkcjonuje Izba Przyjęć, opieka nocna i świąteczna, 10 oddziałów oraz 134 poradni specjalistycznych. Centrum Pediatrii posiada certyfikat akredytacyjny  Ministerstwa Zdrowia.

– Jest też laureatem wielu nagród, m. in. został wyróżniony w Rankingu Szpitali 2020 na miejscu trzecim w kategorii „szpitale pediatryczne” w Polsce oraz na piątym miejscu w kategorii „Najlepszy szpital w Województwie Śląskim” – przypomina wicemarszałek Dariusz Starzycki.

Roboty Nao, Sanbot i Pepper będą wspierać personel m.in. w zakresie obsługi pacjentów w szpitalnej rejestracji, automatycznego pomiaru temperatury ciała, nawigowania pacjentów po obiekcie, czy podczas zajęć rehabilitacyjnych. Urządzenia potrafią przypomnieć o przyjęciu leku, wyświetlić film czy zainicjować rozmowę wideo pacjenta z rodziną. Roboty mogą też instruować, jak zażywać leki oraz promować prawidłowe zachowania epidemiczne. Są również przydane w prowadzeniu e-porad.

Roboty są efektowne, przyjazne i mają wiele ciekawych funkcji, dlatego z pewnością będą cieszyć, a także bawić naszych małych pacjentów i oswajać ich ze szpitalem. Pozyskanie robotów to etap wprowadzania w Centrum Pediatrii nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Zarząd placówki ma na celu stałe podążanie za zmianami technologicznymi i dostosowywania ich do potrzeb szpitala i jego pacjentów. W Europie liderem wykorzystującym roboty humanoidalne w branży medycznej, głównie w domach pomocy społecznej, jest Belgia. Urządzenia takie działają także w Niemczech i Holandii. W Polsce z tej technologii korzystają m. in. niektóre banki, w branży medycznej Centrum Pediatrii jest jednym z pierwszych korzystających z takich technologii. Wartość całkowita projektu to 895 tys. zł, z czego ponad 760 tys. zł to współfinansowanie z UE. Budżet krajowy wspomógł projekt kwotą blisko 90 tys. zł, udział własny szpitala wyniósł blisko 45 rys. zł.