GŁÓWNA ZDROWIE

Na Śląsku powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów medycznych

Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia LabMed odwiedził Mateusz Morawiecki. Szef rządu w poniedziałek zapowiedział, że już niedługo na Śląsku powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych.

– Rzeczą kluczową jest żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki 
Tej wizycie towarzyszył marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia LabMed – to projekt, dzięki któremu na Śląsku powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych będących połączeniem istniejącej i nowopowstałej infrastruktury Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Zabrzu.

– Z ogromną dumą mogę obserwować prace, które tutaj się toczą, przy powstaniu tej jednostki medycznej. Śląsk, który słynie z przemysłu, innowacji przemysłowych, jest równie znany na całym świecie z innowacji w medycynie. Rzeczą kluczową jest, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne. Żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe jak to na Śląsku, w którym mam zaszczyt się znajdować – powiedział Mateusz Morawiecki.

Stworzenie laboratoriów umożliwi prowadzenie innowacyjnych badań, a także produkcję wyrobów medycznych opartych na tkankach i komórkach ludzkich. W jednym z budynków ŚUM powstaje BIO BANK (przechowywalnia tkanek i komórek). Projekt jeszcze nie został oddany do użytku, inwestycja wchodzi w końcową fazę. Jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a jej wartość to 112-115 mln złotych.

Zaplanowane inwestycyjne w ramach projektu

Sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych powstanie w Katowicach i Zabrzu (Wydział Lekarski w Katowicach oraz Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu). Projekt swoim zakresem będzie obejmował modernizację i wyposażenie istniejących pomieszczeń laboratoryjnych zlokalizowanych w budynkach SUM przy ul. Jordana 19 w Zabrzu oraz wybudowanie i wyposażenie nowego obiektu w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 18.

W Zabrzu toczą się prace na potrzeby:

 • Laboratorium Rozwoju Stomatologii,
 • Laboratorium Nanomikroskopii,
 • Zintegrowane Centrum Transferu Danych,
 • Laboratorium Biochemiczne i Biologii Molekularnej,
 • Laboratorium Epidemiologii.

W Katowicach zgodnie z projektem buduje się nowy obiekt z wieloma laboratoriami. Wśród nich znajdują się:

 • Laboratorium Analiz Genetycznych z pracownią cytogenetyczną i pracownią analiz kwasów nukleinowych,
 • Laboratorium Analiz Białek,
 • Bank komórek i tkanek,
 • Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek, Inżynierii i Terapii Komórkowej.

W ramach projektu planuje się również wyposażenie tych laboratoriów w aparaturę badawczą, a także zakup aparatury, żeby utworzyć następujące laboratoria:

 • Laboratorium Immunologiczne;
 • Laboratorium Mikrobiologiczne;
 • Laboratorium Zwierzęcych Modeli Eksperymentalnych.

PM
źródło: kancelaria premiera RP