AKTUALNOŚCI EKONOMIA PROMOWANE

Na tych zmianach skorzysta 18 mln Polaków!

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku aż do 30 tys. złotych i podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tysięcy złotych. To tylko niektóre założenia reformy podatkowej zapisanej w Polskim Ładzie. Dzięki zmianom zyska 18 mln Polaków! Zyskają ci mniej zarabiający, ale również ci z klasy średniej, rodziny z dziećmi i emeryci.

Nowy system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy – daniny publiczne będą płacone przez obywateli proporcjonalnie – bez względu na wysokość zarobków. Do tej pory system bardziej obciążał osoby o niskich zarobkach niż te o wysokich.

W czasie pandemii głównym zadaniem rządu Mateusza Morawieckiego było wspieranie przedsiębiorców i utrzymanie miejsc pracy. Cel został osiągnięty – Polska ma dziś najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej.

Reforma podatków – kluczowe elementy

Celem zmian w systemie podatkowym, uwzględnionych w Polskim Ładzie, jest pozostawienie w kieszeniach Polaków jak najwięcej pieniędzy. W jaki sposób? M. in. przez:

  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,
  • przesunięcie progu stawki 32% z 85 tys. na 120 tys. zł,
  • ujednolicenie zasad opłacania składki zdrowotnej,
  • emerytura bez podatku i wprowadzenie PIT 0 dla osób pracujących po osiągnieciu wieku emerytalnego.

– Gospodarka jest organizmem o połączonych ze sobą naczyniach. Takich, w których ważna jest równowaga i współdziałanie wielu elementów jednocześnie – czyli regulacyjna siła państwa, wsparcie eksportu, pomoc w utrzymaniu miejsc pracy, współfinansowanie  –  zaznaczył Prezes Rady Ministrów. Nowy, ma być bardziej sprawiedliwym niż do tej pory systemem podatkowym.

Podatkowe fair play – jak na Polskim Ładzie skorzystają Polacy?

Zapisana w Polskim Ładzie reforma podatkowa ma być korzystna lub neutralna dla znakomitej większości obywateli. Aż 18 mln Polaków skorzysta na zmianach w podatkach. Pozytywne skutki odczują przede wszystkim osoby z niskimi dochodami, ale i klasa średnia. Przykłady?

  • Kosmetyczka, która teraz zarabia 3000 złotych brutto miesięcznie, zyska dzięki reformom 1836 złotych w skali roku.
  • Mechanik, który obecnie pobiera pensję w wysokości 4000 złotych, zaoszczędzi dzięki reformom 1368 złotych rocznie.
  • Rodzina 2+3, która osiąga 23 tys. złotych miesięcznie, zaoszczędzi 2691 złotych w skali roku.
  • Rodzina 2+1, której miesięczne przychody są na poziomie 7000 złotych brutto, zyska dzięki reformom 3532 złotych oszczędności rocznie.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku – skorzystają na tym wszyscy

Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tys. zł.  W praktyce oznacza to faktyczny brak podatku od płacy minimalnej. Na tym rozwiązaniu skorzystają jednak wszyscy.

Polski Ład wprowadzi korzystne rozwiązania finansowe dla rodzin. Małżeństwa rozliczające się wspólnie będą mogły skorzystać z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 60 tys. zł. – Już w czerwcu będzie ustawa wprowadzająca: kwotę wolną od podatku, jedną z najwyższych w Europie oraz założenia rozliczenia dla przedsiębiorców, które pozwolą im rozwijać się, jak najszybciej – zapowiedział premier Morawiecki.

Drugi próg podatkowy – parasol ochronny dla klasy średniej

To kolejne ważne rozwiązanie, które ma zapewnić większą ochronę przed nadmierną podwyżką podatkowego klina dla klasy średniej. Drugi próg podatkowy zostanie podniesiony z 85 tys. do 120 tys. zł.

Dochody objęte stawką 32 proc. będą dotyczyć tylko tych uzyskanych powyżej 120 tys. zł. Z każdej złotówki od kwoty powyżej 85 tys. do 120 tys. podatek będzie wynosił  17 groszy zamiast wcześniejszych 32. Od sum powyżej 120 tys. złotych – 32 grosze, a stawką 32 proc. objęte będą tylko kwoty powyżej 120 tys. złotych.

Ujednolicenie składki zdrowotnej

Obecnie część osób z wysokimi zarobkami płaci bardzo niską składkę zdrowotną – nieproporcjonalną do wysokości dochodów. Przedsiębiorcy płacą ryczałtową składkę niezależnie od wysokości pensji.

Dlatego też po zmianach będą odprowadzać składkę zdrowotną liczoną proporcjonalnie do dochodu (9 proc.) oraz – podobnie jak przy umowie o pracę – bez możliwości odliczania.

Emerytura bez podatku do 2 500 zł

Rząd nie zapomina także o seniorach. Na zmianach zawartych w Polskim Ładzie zyska 91 proc. emerytów i rencistów. Aż 65 proc. z nich nie zapłaci podatku.

W ramach reformy emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 zł. Oprócz tego dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego wprowadzony zostanie PIT 0.