AKTUALNOŚCI PROMOWANE ZDROWIE

Niedzielski: zbliżamy się do apogeum czwartej fali koronawirusa


Wczoraj w Polsce padł rekord jeżeli chodzi o liczbę zachorowań w czwartej fali pandemii Covid-19. Odnotowano ponad 28 tys. przypadków. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyznaczył granicę wydolności systemu opieki zdrowotnej na poziomie 40 tys. zakażeń dziennie. 

– Jeśli zostanie przekroczona, to będziemy musieli stosować inne środki do walki z pandemią COVID-19 – powiedział szef resortu zdrowia.

Kolejny ze scenariuszy zakłada średnią dzienną liczbą zakażeń na poziomie między 25 tys. a 30 tys. Szpitale pozostają w gotowości, systematycznie zwiększają liczbę łóżek dla chorych na Covid-19. Do końca listopada będzie ich ok. 26 tys., a do 20 grudnia do 31,5 tys. 

Niepokojące jest to, że wśród chorych jest coraz więcej dzieci. W ostatnich dwóch tygodniach było ich ok. 450. Od początku pandemii 17 877 (dane na 24.11).

Pod znakiem zapytania stoją sczepienia przeciw Covid-19 wśród dzieci od 5 do 11 lat. – W najbliższych dniach Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciw COVID-19 w tej grupie – poinformował Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, podczas wczorajszej konferencji prasowej. 

/ŁP/

Źródło: FB Ministerstwo Zdrowia