AKTUALNOŚCI PROMOWANE ZDROWIE

Nowe ambulansy w częstochowskim pogotowiu

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie zakupiła dwa specjalistyczne ambulanse wyposażone m.in. w elektryczno-hydrauliczne nosze, a także jedną karetkę transportową. Ich łączny koszt to blisko 1,3 mln zł. W systemie ratownictwa będą służyć potrzebującym pomocy w filiach SPR na terenie miasta.

– Sytuacja pandemii wymagała od służb ratowniczych dużego zaangażowania i poświęcenia – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – My pomagaliśmy odkażając karetki, wspierając w zakupach sprzętu, ale pandemia pokazała, jak kluczowe jest ratownictwo medyczne. Zarówno profesjonalizm zespołów ratowniczych, jak i odpowiednio przygotowane karetki, zapewniające pacjentom bezpieczeństwo do momentu przekazania ich na oddział. Miejmy nadzieję, że dzięki szczepieniom, ten czas próby powoli się kończy, a dzięki nowym, kompleksowo wyposażonym ambulansom, wszyscy będziemy mogli czuć się bezpieczniej.

Jak wyjaśnia dyrektor częstochowskiego pogotowia Marian Nowak dwa ambulanse sanitarne (marki mercedes benz sprinter) zakupiono przy dofinansowaniu 1 mln zł z funduszu covidowego Ministerstwa Zdrowia. Pozostała kwota i zakup karetki transportowej  to wkład własny pogotowia, który udało się uruchomić dzięki transzy środków z budżetu miasta (samorząd skompensował w tym roku stratę finansową SPR za 2019 r. w wysokości blisko 1,9 mln zł).

Łączny koszt obu nowoczesnych ambulansów wyposażonych m.in. w nosze karetkowe elektryczno-hydrauliczne oraz defibrylatory to 1 mln 150 tys. zł. Nosze ambulansowe Pro XT Stryker (ich koszt brutto to ok. 166 tys. zł) są wyposażone w zasilany akumulatorem system hydrauliczny, który je podnosi i opuszcza po dotknięciu przycisku. Są przystosowane do transportu chorych nawet z poważną nadwagą (udźwig powyżej 300 kg). Oba ambulanse to ruchome jednostka intensywnej opieki, skonstruowane i wyposażone do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów. Nowe ambulanse są w kolorze żółtym, bo według obecnych regulacji nowe karetki specjalistyczne włączane w system ratownictwa mają mieć taką właśnie kolorystykę.

Ambulans transportowy (fiat ducato) wraz z wyposażeniem kosztował blisko 150 tys. zł.

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie ma szansę pozyskać jeszcze w tym roku kolejne trzy nowe ambulanse z dofinansowaniem z ministerialnej puli na walkę z covidem, w tym dwa prawdopodobnie już w ciągu najbliższego miesiąca.

PM
źródło: UM Częstochowa