AKTUALNOŚCI KOMUNIKACJA

Nowe autobusy w Bielsku-Białej

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej powiększył się o pięć nowych autobusów. Już niebawem pasażerowie skorzystają z dwunastometrowych Solarisów. Do każdego zmieści się 85 podróżnych. Nowy tabor kosztował blisko 8 mln zł.

Autobusy naszpikowane są nowinkami, które do tej pory nie pojawiały się w bielskiej flocie. W układzie klimatyzacyjnym zastosowano system antywirusowy.  Niszczy wirusy, a pasażerowie mogą bezpiecznie podróżować. 

Zastosowane tutaj drzwi odskokowo-przesuwne to ukłon w stronę osób niepełnosprawnych, na środku każdego z pojazdów zamontowana jest specjalna platforma do  podjazdu wózków. Autobusy zostały wyposażone w istotny element dla osób słabowidzących. To tablice wysokiego kontrastu z numerem linii. Każda umieszczona jest za przednimi drzwiami. Przyciski w autobusach i na zewnątrz – otwierania drzwi i stopu – są opatrzone znakami w alfabecie Braille’a. 

Mieszkańcy mieli swój wkład w nowy tabor. Wybierali kolor i nadruki na tapicerce. W sumie MZK liczy 136 autobusów. Niebawem będzie ich jeszcze więcej. Zakład podpisał umowę na dostawę kolejny czterech przegubowych składów.

/ŁP/

Foto: Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB