EKONOMIA PROMOWANE

Nowe mieszkania w Katowicach i Zabrzu

Ruszył nabór na mieszkania w Nowym Nikiszowcu w Katowicach. Lokali jest tu 513. Z kolei w Zabrzu wybudowane zostaną trzy kolejne budynki mieszkalne w ramach MTBS.

W Katowicach pierwsze umowy najmu mają być podpisywane w maju. Poprzedzi je proces weryfikacji najemców także pod względem ich zdolności finansowych. Ponad pół tysiąca mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku realizuje MDR Katowice sp. z o.o. powołana przez katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości S.A. – spółki odpowiedzialnej za rynkową część rządowego programu mieszkaniowego.

Osiedle położone niespełna półtora kilometra od Nikiszowca poprzez swój układ urbanistyczny i architekturę nawiązuje do zabytkowej dzielnicy. Budynki z ceglaną elewacją ułożone zostały w kwartały, a do dyspozycji przyszłych mieszkańców będą dobrze zaprojektowane przestrzenie wspólne. Każdy z trzech kwartałów ma swój dziedziniec, który wypełni się zielenią, a serce osiedla będzie stanowił centralny plac, czyli miejsce nawiązywania sąsiedzkich relacji.

Architektura osiedla i jego lokalizacja to nie jedyne atuty Nowego Nikiszowca. Na najemców czekają mieszkania o zróżnicowanych metrażach oraz strukturze. Lokale mają od dwóch do czterech pokoi, a ich powierzchnia wynosi od 36 mkw. do 95 mkw. Dodatkowo, na potrzeby mieszkańców, na parterach budynków znajdzie się aż 14 lokali usługowych.

. Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku do końca  stycznia 2021 roku oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów do końca lutego 2021 roku. Następnie samorząd przeprowadzi ocenę punktową i przygotuje listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. Wśród ubiegających się o mieszkania na Nowym Nikiszowcu na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach.

Spółka PFR Nieruchomości prowadzi infolinię czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00- 17.00 pod numerem  (22) 703-43-49. Pytania można przesyłać także drogą mailową na adres cok@mplus.pl. Więcej informacji znajduje się także na stronach internetowych: www.katowice.mdr.pl

www.mplus.pl

 Zabrze też się rozbudowuje

12 stycznia br. w zabrzańskim Ratuszu podpisana została umowa na budowę przy ul. Żywieckiej trzech kolejnych obiektów o łącznej powierzchni mieszkaniowej 2171,8 m2. Dzięki wartej ponad 12 mln zł (12 325 150 mln zł) inwestycji powstanie 36 nowych mieszkań. Planowany termin zakończenia zadania
to III kwartał 2022 r.

W ubiegłym miesiącu przy ul. Żywieckiej 25 klucze do mieszkań odebrali lokatorzy najnowszego budynku. Do tej pory powstało tam łącznie siedem obiektów, w których zamieszkało 90 rodzin.

Rozbudowa osiedla realizowana jest dzięki udziałowi finansowemu Miasta Zabrze, finasowaniu zwrotnemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, partycypacji przyszłych lokatorów oraz Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o.

Jeden z nowych trzykondygnacyjnych budynków będzie miał 16 mieszkań
(w metrażach od 48,94 m 2 do 69,83 m 2), w tym 6 mieszkań dwupokojowych
i 10 mieszkań trzypokojowych. Natomiast dwa pozostałe po 10 mieszkań
(w metrażach od 55,15 do 74,95 m 2) w tym po 9 mieszkań dwupokojowych i po
1 mieszkaniu trzypokojowym. Zgodnie z projektem, na poziomie parteru oprócz lokali mieszkalnych przewidziano pomieszczenia techniczno-gospodarcze (komórki lokatorskie, wózki, rowery, suszarnie, pomieszczenia techniczne).

– Budownictwo w formule TBS cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego we współpracy z władzami Zabrza konsekwentnie rozwijamy osiedle przy
ul. Żywieckiej. W celu dalszego zwiększenia jego atrakcyjności planujemy
w najbliższych miesiącach rozbudować plac zabaw i utworzyć dodatkową infrastrukturę rekreacyjną – mówi prezes zarządu MTBS sp. z o.o. Franciszek Paśmionka.

Warto przypomnieć, że tylko w ub. roku przy ul. Trocera w Zabrzu miasto za pośrednictwem spółki gminnej ZBM TBS wybudowało  nowoczesne Osiedle Trocera. Składa się ono z sześciu czterokondygnacyjnych budynków, w których znajduje się 72 mieszkań.  Koszt inwestycji wyniósł ok. 15 mln zł, z czego ok. 50% Spółka pozyskała z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki to dofinansowanie miasta Zabrze oraz środki własne Spółki,
w tym partycypacja.

W 2020 roku. w Zabrzu wydano pozwolenia na budowę dla 128 domów jednorodzinnych oraz 333 mieszkań w ramach zabudowy wielorodzinnej.

PM
źródło: UM Zabrze, UM Katowice