AKTUALNOŚCI PROMOWANE ZDROWIE

Nowe pracownie pomogą osobom, które przeszły koronawirusa

W Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Rabce-Zdroju otwarto dwie nowe pracownie w związku z planowanym uruchomieniem oddziału rehabilitacji pocovidowej. Znajdzie się na nim 50 łóżek dla osób, które zmagają się z różnymi dolegliwościami związanymi z przejściem koronawirusa.

W uroczystym otwarciu uczestniczył pan Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski, pani Izabela Domogała – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, pan Bogdan Pęk – radny Sejmiku Małopolskiego, pan Marek Szarawarski – radny Powiatu Nowotarskiego i pan Leszek Świder – Burmistrz Rabki-Zdrój.

Nowa pracownia balneoterapii została wyposażona w 3 łóżka do suchych kąpieli kwasowęglowych – Carbobed. Są to zabiegi od wielu lat cenione w uzdrowiskach ze względu na dobroczynny wpływ na układ krążenia oraz układ nerwowy. Z kolei pracownia kinezyterapii została wyposażona w nowoczesny sprzęt, który obejmuje: 8-stanowiskowy atlas do ćw. oporowych, rower poziomy, bieżnię, rowerki pionowe i orbitreki.

Ważną częścią procesu rekonwalescencji po przebyciu ciężkiej choroby związanej z zakażeniem COVID-19 są ćwiczenia fizyczne. Głównym celem rehabilitacji pocovidowej jest poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej, dlatego nowy sprzęt zostanie wykorzystany do treningów wydolnościowych.

Środki na adaptacje nowych pracowni i ich wyposażenie w sprzęt pochodziły z budżetu województwa śląskiego w ramach podwyższenia kapitału zakładowego Spółki.

PM