PROMOWANE ZDROWIE

Nowe punkty wymazowe na Śląsku. Będzie ich dużo więcej

Wczoraj odnotowaliśmy rekord zachorowań na Covid-19. Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 53 420 nowych przypadkach. To jeden z głównych powodów, dla którego zdecydowano się na uruchomienie dodatkowych punktów wymazowych. W naszym województwie obecnie funkcjonuje ich 60. Dziś otwarte zostaną kolejne w: Rudzie Śląskiej, Zawierciu i Łaziskach Górnych.

Punktów będzie więcej. W najbliższym czasie, otwartych zostanie co najmniej 20 kolejnych na terenie regionu – zapowiada biuro prasowe wojewody śląskiego. Obecnie śląskie laboratoria wykonują 22 tys. testów dziennie na obecność koronawirusa.

Jutro o godz. 15 otwarty zostanie kolejny punkt w Katowicach. Stanie na parkingu A od strony ul. Olimpijskiej przy Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Prowadzić go będzie szpital MSWiA przy pomocy żołnierzy zawodowych z jednostek z terenu województwa i Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

– Od początku pandemii wspieramy w tej walce z wirusem, jak tylko potrafimy. Dlatego też włączamy się ponownie w organizację punktów wymazowych. Nasi żołnierze nie tylko będą pobierać próbki, ale i czuwać nad sprawną organizacją na miejscu – relacjonuje szef 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas. 16 żołnierzy oraz 10 strażaków dziennie będzie pomagać w funkcjonowaniu punktu w Katowicach, który ma działać w godz. od 10 do 18.

Drugi punkt zostanie uruchomiony w poniedziałek o godz. 12.00 w Gliwicach przy hali widowiskowej Arena. – Nasz punkt przy szpitalu pobiera około 300 próbek na dobę. Ten nowy punkt będzie mógł pobierać nawet tysiąc wymazów. To ułatwi mieszkańcom całego regionu testowanie – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes szpitala miejskiego nr 4 w Gliwicach.

/ŁP/

Foto: PM