GŁÓWNA KOMUNIKACJA

Nowy taryfikator mandatów to bat na piratów drogowych

Nowy rok przyniósł zmiany w kodeksie wykroczeń. Wszystko przez nowelizację prawa drogowego. Kierowcy powinni mieć się na baczności. Policja możne ukarać zmotoryzowanych mandatem w wysokości do 5 tys. zł, dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć karę 30 tys. zł.

W połowie grudnia minionego roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą wysokość mandatów karnych. Zmieniło się sporo. Piraci drogowi mogą oberwać po kieszeni i to sporo!

Kto nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu, może liczyć się z mandatem 1,5 tys. zł. W przypadku recydywy nawet 3 tys. zł. Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km kierowca ukarany zostanie mandatem karnym w kwocie 1500 zł.

15 punktów zamiast 10

Zwiększono również limit jednorazowego przyznawania punktów karnych. Teraz wynosi 15 pkt. Policjant będzie mógł wyegzekwować taką wartość w przypadku takich wykroczeń, jak: wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i przejazdach rowerowych lub bezpośrednio przed nimi, omijanie auta, które zatrzymało się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h oraz kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

Kto złapany zostanie na rozmowie przez telefon w trakcie prowadzenia pojazdu, może się liczyć z 500 zł mandatem. Kara 1000 zł przewidziana jest dla osób prowadzących hulajnogi czy rower pod wpływem alkoholu.

Brak OC = bolesna kara

Jako właściciele pojazdów musimy też pamiętać, że za brak OC zapłacimy dwukrotność pensji minimalnej, czyli 6020 zł. Jeśli przerwa w ważności polisy OC będzie wynosiła od 4 do 14 dni, opłata wyniesie 3010 zł, a za maksymalnie 3 dni przerwy w ważności polisy trzeba będzie zapłacić 1204 zł – przypomina podinspektor Marek Słomski, rzecznik KMP w Gliwicach.

Poniżej do pobrania zamieszczamy rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

/ŁP/

Foto: KMP w Rudzie Śląskiej