AKTUALNOŚCI PROMOWANE

Od sierpnia nowe dowody osobiste. Czy każdy musi wymienić dokument?

Od 2 sierpnia 2021 r. będą wydawane nowe dowody osobiste z odciskami palców oraz z podpisem posiadacza dowodu osobistego. Nowe dowody osobiste będą ważne przez: 10 lat – dla osób od 12. r. życia; 5 lat – dla osób do 12. r. życia; 12 miesięcy – dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców.

Jesteś jedną z prawie 300 tysięcy osób, którym w czerwcu lub lipcu kończy się ważność dowodu? A może jedną z ponad 65 tysięcy, które w tym i kolejnym miesiącu skończą 18 lat? Wniosek o nowy dowód osobisty złóż przez internet. Od 2 sierpnia będzie inaczej, bo już konieczna będzie wizyta w urzędzie.

Odciski palców są zamieszczane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Odciski palców nie są pobierane od: dzieci poniżej 12. r. życia; osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe. Natomiast jeżeli pobranie odcisków palców jest tylko chwilowo niemożliwe (np. z powodów medycznych), wtedy wydawany jest dowód osobisty bez odcisków palców – ważny 12 miesięcy.

Czy w związku ze zmianami wszyscy będziemy musieli wymienić swoje dowody osobisty? Nie, nie będzie takiej konieczności.

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Ubiegając się o wydanie dowodu osobistego, możesz zdecydować, czy chcesz podpis osobisty w e-dowodzie, umożliwiający elektroniczne podpisywanie dokumentów. Jeśli tak, zaznacz to we wniosku. Warto!

Jeśli chcesz używać elektronicznych funkcji e-dowodu, to przy odbiorze e-dowodu lub później, w dowolnym urzędzie gminy, ustal kody PIN: do logowania – PIN1 (4 cyfry); do składania podpisu osobistego – PIN2 (6 cyfr). Kod PIN2 ustalają tylko te osoby, które zaznaczyły we wniosku,ż e chcą mieć w e-dowodzie podpis osobisty. Otrzymasz również kod PUK. Kod PUK służy do odblokowania funkcij logowania i podpisu e-dowodem w przypadku 3-krotnego podania błędnego kodu PIN. Jeśli nie chcesz go odebrać –
zostaw w urzędzie.

Kradzież, zagubienie, uszkodzenie e-dowodu – co robić?

Zgłoś zagubienie, kradzież lub uszkodzenie e-dowodu w urzędzie gminy lub w każdej chwili przez internet na stronie GOV.pl – wtedy e-dowód zostanei unieważniony od razu. Jeśli ukradziono Ci e-dowód, zgłoś to Policji. Nie musisz już dodatkowo zgłaszać tego w urzędzie gminy lub przez internet. E-dowód zostanie unieważniony. Kradzież lub zagubienie e-dowodu dodatkowo zgłoś w dowolnym banku, nawet jeśli nie masz konta bankowego. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami. Jeśli nie wiesz, gdzie jest Twój e-dowód, ale masz nadzieję, że jeszcze go znajdziesz, możesz go zawiesić na maksymalnie 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofniesz zawieszenia, Twój e-dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli w tym czasie cofniesz zawieszenie, Twój e-dowód będzie znowu ważny. To również możesz zrobić w urzędzie gminy lub przez internet na stronie GOV.pl.

Dodatkowe informacje, w tym jak korzystać z e-dowodu, znajdziesz na stronie: www.edowod.gov.pl