AKTUALNOŚCI EKONOMIA

Od sierpnia podwyżka cen gazu o ponad 12 proc.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy za gaz. Cena paliwa gazowego dla gospodarstw domowych wzrośnie o 12,4 proc.

– Podwyżka ceny za paliwo gazowe w zmianie nr 2 taryfy detalicznej w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. dla wszystkich grup taryfowych wynosi 12,4 proc. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Zmiana nr 2 taryfy detalicznej dotyczy jedynie odbiorców paliw gazowych w gospodarstwie domowym – czytamy w komunikacie.

Zmiana będzie obowiązywać od 1 sierpnia do 31 grudnia 2021 r.

– To już druga zmiana taryfy zatwierdzonej temu przedsiębiorstwu przez prezesa URE w grudniu 2020 r. Ze względu na wzrosty cen gazu na rynku hurtowym (Towarowa Giełda Energii, TGE), gdzie PGNiG OD kupuje gaz dla swoich odbiorców, spółka wystąpiła o zmianę taryfy, którą regulator zatwierdził w kwietniu. Wtedy to, po raz pierwszy od 2019 roku, ceny gazu wzrosły o 5,6 proc. (co przy niezmienionych stawkach dystrybucyjnych oznaczało wzrost średnich płatności od 2,3 proc. dla grup W-1 do 3,5 proc. dla grup W-3) – podano w komunikacie URE.

Jeżeli używamy gazu wyłączne do gotowania, wówczas możemy spodziewać się podwyżki w postaci złotówki. Jeżeli gazem podgrzewamy wodę, to zapłacimy średnio  6,71 zł więcej co miesiąc. Podwyżka cen dotknie najbardziej tych, dla których gaz to główne paliwo w gospodarstwach domowych i służy także do ogrzewania. Ci klienci muszą spodziewać się podwyżek na poziomie 20 złotych miesięcznie.