AKTUALNOŚCI KULTURA

Oddali życie za naszą wolność. Doczekali się upamiętnienia…

Wśród nowych placówek prezentujących historyczne wystawy pojawiła się nowoczesna i multimedialna ekspozycja w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy kopalni „Wujek” w Katowicach. Najważniejszym elementem nowoczesnej i multimedialnej wystawy jest część dotycząca strajku w kopalni „Wujek” w stanie wojennym. Górniczy protest został spacyfikowany 16 grudnia 1981 r. przez siły milicyjno-wojskowe. Do górników strzelali funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO. Zabili 9 górników, a 23 postrzelili.

Wystawa wypełniła trzy poziomy zabytkowego dawnego magazynu odzieżowego górników z „Wujka”. Właśnie z rampy tego budynku padły strzały do strajkujących. To na niej ustawili się funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO, którzy otwarli ogień do górników zgromadzonych na placu przed kotłownią. Rampa została w odpowiedni sposób wyeksponowana na wystawie.

W sumie ekspozycja zajmuje ponad 1100 metrów kwadratowych. Wyjątkową częścią ekspozycji jest czołg T-55, taki sam jak te, które brały udział w pacyfikacji kopalni. To właśnie czołgi przełamały kopalniane ogrodzenie i otworzyły zomowcom drogę na teren kopalni „Wujek”.  

Na wystawie prezentowane są również tematy związane z działalnością „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej na Górnym Śląsku w latach 1978-1989, w szerokim kontekście społeczno-politycznym powojennej Polski.

Osoby rozpoczynając zwiedzanie wystawy przechodzą przez „żelazną kurtynę” i znajdują się w sali opowiadającej o Polsce pod rządami komunistów. W dalszej części ekspozycji zaprezentowane są strajki sierpniowe w 1980 r. i cztery porozumienia zawarte pomiędzy robotnikami a przedstawicielami rządu. Po zaprezentowaniu kilkunastomiesięcznego okresu tzw. karnawału „Solidarności”, zwiedzający dowiaduje się o strajkach, które wybuchły na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim po wprowadzeniu stanu wojennego.

Z kopalnianego chodnika, w którym opowiedziana została historia podziemnych strajków w kopalniach „Piast” i „Ziemowit”, zwiedzający wchodzi na klatkę schodową i widzi wyważone drzwi do mieszkania Jana Ludwiczaka, przewodniczącego „Solidarności” w katowickiej kopalni „Wujek”. W dalszej części ekspozycja opowiada o strajku i jego pacyfikacji, internowaniach, podziemnej opozycji, nielegalnych drukarniach, papieskich pielgrzymkach czy strajkach, które wybuchły latem 1988 r.

Wizytę w ŚCWiS można wcześniej umówić telefonicznie (32 438 79 66) lub e-mailem (rezerwacje@scwis.pl).

źródło: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności