KOLEJE ŚLĄSKIE PROMOWANE

Odkryj Będzin z Kolejami Śląskimi

Koleje Śląskie zapraszają na mikroprzygodę wśród średniowiecznych uliczek Będzina, którą rozpoczniemy oraz zakończymy na fenomenalnym, modernistycznym dworcu kolejowym Będzin Miasto. Zapraszamy!

Będzin zwiedzać możecie na wiele sposobów, poszukując przeszłości średniowiecznej, judaistycznej, ale także nietypowych atrakcji, jak Będzińskie Podziemia. Proponujemy podróż, która pozwoli musnąć odrobinę wszystkiego! Przede wszystkim wyruszajcie na Plac 3 Maja, spacerując pełną modernistycznych kamienic ulicą Małachowskiego.

Na skutek XIX-wiecznego rozwoju przemysłowego historyczna stolica Zagłębia stała się podobnie jak Dąbrowa Górnicza miejscem wielu inwestycji. Ich przykładem jest wytyczony w okolicach 1870 roku plac 3 Maja oraz ul. Małachowskiego prowadząca do dworca kolejowego.

Blisko placu 3 Maja znajdziecie Dom Modlitwy Cukermana oraz Synagogę Mizrachi stanowiące bezcenne przykłady kultury żydowskiej przedwojennego Będzina. Dodatkowo w wyznaczonych miejscach odnajdziecie tabliczki opisujące historię społeczności żydowskiej.

Spacerując na północ, dotrzecie na Górę Zamkową oraz do wylotu Podziemi Będzińskich, którymi zawiaduje Muzeum Zagłębia w Będzinie. Nie możecie przegapić położonego niedaleko fenomenalnego Zamku, w którym w 1588 roku zostały zawarte „Pakty będzińsko — bytomskie” zobowiązujące Maksymiliana Habsburga do zrzeczenia się pretensji do tronu polskiego. Widok z wieży zamkowej jest powalający! Na Górze Zamkowej znajduje się również zabytkowy żydowski kirkut oraz odbudowane fragmenty wału obronnego!

Źródło: Koleje Śląskie