KULTURA

Opera Śląska. Repertuar na najbliższe dni

20 lutego i 21 lutego na scenie Opery Śląskiej zaprezentowana zostanie opera Łucja z Lammermoor Gaetana Donizettiego, które podczas grudniowej premiery online przyciągnęła przed ekrany aż 5 500 widzów! Spektakl opowiada o losach szkockich kochanków – Łucji i Edgara, którzy zakochują się w sobie mimo trwającej waśni między ich rodami. Nie będzie im jednak dane zażyć małżeńskiego szczęścia. Przeszkodzi w tym brat Łucji, lord Henryk, a jego działania okażą się tragiczne w skutkach…

Kolejna propozycja to opera komiczna Rzekoma ogrodniczka – La finta giardiniera, której pokaz zaplanowany jest na 27 lutego. Markiza Violante Onasti  zostaje zabita przez zazdrosnego narzeczonego. Wkrótce w posiadłości Dona Anchise pojawia się jednak łudząco do niej podobna ogrodniczka… Reżyser osadził spektakl w konwencji zagadki kryminalnej, a postaci przebrał w kostiumy najbardziej znanych detektywów ze świata literatury i filmu – Herculesa Poirot, Sherlocka Holmesa czy panny Marple.

28 lutego widzowie będą mogli obejrzeć spektakl teatralno-muzyczny Callas Master Class oparty na popularnym tekście Terrence’a McNally’ego. To uniwersalna opowieść o miłości do muzyki poświęceniu dla sztuki. Wiodącym wątkiem przedstawienia są lekcje śpiewu, których Maria Callas udzielała pod koniec swojej kariery. Na scenie pojawiają się śpiewacy-uczniowie, którzy muszą skonfrontować swój talent z oceną kapryśnej diwy. Z czasem na pierwszy plan wysuwają się wspomnienia z bogatej kariery Callas.