AKTUALNOŚCI ZDROWIE

Oto nowy pawilon Beskidzkiego Centrum Onkologii

W Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej otwarto nowy pawilon. Obiekt kompleksowej diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych kosztował około 150 mln zł. 

Nowy budynek ma 5. kondygnacji. W przyziemiu znajdują się pomieszczenia techniczne, zakład medycyny nuklearnej, podręczna sterylizacja, sala odpraw lekarskich i pracownia rezonansu magnetycznego. 

Na parterze zlokalizowany jest i już działa zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwiema pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG. Znajduje się tu również izba przyjęć wraz z pomieszczeniem rejestracji oraz pomieszczenia towarzyszące. 

Piętro pierwsze i drugie zajmują oddziały łóżkowe z salami dwu- i trzyosobowymi oraz izolatkami (70 łóżek), a także przyporządkowane do nich przestronne, wolne od wszelkich barier łazienki dla pacjentów. Pierwsi pacjenci trafią na oddział już w przyszłym tygodniu. 

Na piętrze trzecim umieszczony został blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salą wybudzeń. Piąta kondygnacja jest przeznaczona na urządzenia techniczne obsługujące budynek. Z budynkiem głównym szpitala segment jest połączony dwoma łącznikami, co sprawia, że jest w pełni skomunikowany. 

Pawilon został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną. – Dostarczyliśmy tutaj w ostatnim czasie bardzo zaawansowane tomografy komputerowe i rezonanse magnetyczne. M.in. mamy tu trzyteslowy aparat rezonansu magnetycznego z najnowocześniejszym oprogramowaniem, aplikacjami, które wspierają lekarzy nie tylko w diagnostyce, ale również w planowaniu terapii i zapewniają odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo wszystkim pacjentom. Bycie ośrodkiem referencyjnym firmy Siemens Healthineers to nie jest tylko współpraca w zakresie technologicznym. Będziemy razem organizować szkolenia dla kadry medycznej, mam nadzieję nie tylko z regionu, ale w skali ogólnopolskiej. Wspólnie zajmujemy się także projektami badawczo-naukowymi, pierwszy projekt jest już złożony do Komisji Bioetycznej. Są to badania związane ze skutkami długoterminowymi po przechorowaniu Covid-19 – mówi prezes Siemens Healthineers Joanna Miłachowska. 

/ŁP/

Źródło: UM Bielsko-Biała 

Foto: Paweł Sowa UMBB