AKTUALNOŚCI

Podróż samochodem ma być komfortowa

Na inwestycje realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich zarezerwowano ponad 541 mln zł. Są to środki z budżetu i z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Pandemia nie zakłóciła prac na drogach, natomiast jeszcze przed jej wybuchem, parlamentarny Zespół ds. Województwa Śląskiego pozytywnie ocenił dotychczasowe działania dotyczące inwestycji drogowych i kolejowych realizowanych w regionie

 – Właśnie na Śląsku realizowane są w tej chwili największe inwestycje drogowe. Współpraca z Województwem Śląskim, marszałkiem, układa się znakomicie. Jeszcze niedawno mówiliśmy dopiero o planach, a dziś widzimy ciężki sprzęt pracujący przy budowie dróg. Śląsk znalazł się ponadto w Programie Stu Obwodnic. One przyciągają biznes, a wyprowadzają ruch z centrów miast. Żeby przeprowadzić skutecznie sprawiedliwą transformację, należy wpierw zadbać o odpowiednią infrastrukturę. Ale to wszystko się dzieje. Mamy do czynienia z pozytywnym sprzężeniem zwrotnym. Infrastruktura ma łączyć marzenia z rzeczywistością. A ja mogę mówić o zaszczycie pracy dla Śląska – zaakcentował premier Mateusz Morawiecki.

NASZ RAPORT DROGOWY

Regionalna Droga Racibórz-Pszczyna – obwodnica Raciborza

Arteria za 296,1 mln zł ma być gotowa w lutym 2022 roku. Droga stanowi nowy przebieg DW 935 i jest częścią Drogi Regionalnej łączącej DK 45 w gminie Rudnik z autostradą A1 w Rybniku i DK 1 w Pszczynie.

Rondo w Raciborzu – skrzyżowanie DW 935 z DW 919

Nowe rondo budowane jest na skrzyżowaniu DW 935 z DW 919. W centrum miasta trwają prace, których finał przewidziany jest w perspektywie najbliższych miesięcy. Na przebudowę skrzyżowania przeznaczonych zostanie 11,6 mln zł. Całość finansowana jest z budżetu Województwa Śląskiego.

Przebudowa DW 933

Droga jest przebudowywana na długości ponad 23 km (odcinek I na terenie gmin Wodzisław Śląski i Mszana o długości ok. 7,2 km; odcinek II na terenie gmin Pawłowice, Pszczyna o długości ok. 16,1 km). Finał prac planowany jest na koniec października 2021 roku. Przebudowa pochłonie 240,3 mln zł przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej na poziomie 140 mln zł.

Nowe rondo w Pszczynie

Skrzyżowanie DW 939 z ul. Zdrojową i Sznelowiec zmieniło się w bezpieczne rondo, co poprawia bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Udało się też upłynnić ruch. Wartość kontraktu wyniosła 5,2 mln zł. Finansowanie pokrył w całości budżet województwa.

Przebudowa DW 791

Trwają prace na DW 791 między Zawierciem (DK 78) a Kolonią Poczesną (DK 1). Inwestycja ma zakończyć się do końca stycznia 2022 roku. Do tego czasu ponad 24-kilometrowy odcinek drogi zyska nową nawierzchnię, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Modernizacja kosztować będzie 238,1 mln zł.

Obwodnica Buczkowic

W styczniu do użytku kierowców oddano nową obwodnicę Buczkowic. Obwodnica stanowi połączenie drogi ekspresowej S1 z DW 942 prowadzącą do Szczyrku. Trasa ułatwia dojazd w Beskidy i zapewnia łatwiejszy wyjazd ze Szczyrku w godzinach szczytu.

Obwodnica Częstochowy

W grudniu 2019 roku premier Mateusz Morawiecki otworzył autostradową obwodnicę Częstochowy. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy regionu mogą podróżować na północ Polski autostradą A1, omijając Częstochowę. Celem inwestycji było ponadto wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta.

Obwodnica Węgierskiej Górki

Wartą 1,4 mld zł umowę na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S1 od węzła Przybędza do węzła Milówka podpisano w 2019 roku. Obwodnica Węgierskiej Górki to ostatni brakujący fragment trasy S1 między Bielskiem-Białą a Zwardoniem o długości ok. 8,5 km. Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu 2020 roku i zakończą się w 2023 roku./MAR/