AKTUALNOŚCI EKOLOGIA

Podwyżka cen za wywóz śmieci w Katowicach! Rodzina zapłaci ponad 1200 zł na rok!

Dotąd każdy mieszkaniec Katowic za wywóz odpadów płacił miesięcznie po 21,3 zł – i to przy założeniu, że zadeklarował, iż segreguje śmieci. Przy czteroosobowej rodzinie był to koszt 85,2 zł, a w skali roku 1022,4zł! Okazuje się, że to wciąż za mało. Stawka wzrośnie od 1 lipca!

Decyzję podjęto w trakcie sesji Rady Miasta Katowice. Nowa stawka to 26,3 zł od osoby (dla tych, którzy zadeklarowali segregację śmieci). To oznacza, że miesięcznie czteroosobowa rodzina zapłaci 105,2 zł, a rocznie aż… 1262,4 zł!

Wzrost kosztów bieżących, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy Unii Europejskiej, nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności – urzędnicy wymieniają właśnie te czynniki, które ich zdaniem wymuszają wprowadzenie nowej – wyższej stawki za wywóz śmieci. Dodają, że w Katowicach przez ostatnie dwa lata cena odbioru odpadów nie uległa zmianie.

Koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów (SGOK) muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic. – Szukając najlepszego rozwiązania dla mieszkańców ogłosiliśmy przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za gospodarowanie odpadami. Jedyną ofertę złożyła spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli dotychczasowy operator. Warto podkreślić, że tym samym żadna z firm funkcjonujących na rynku w tej branży nie zaproponowała niższej stawki.

Tak było do tej pory

PM