AKTUALNOŚCI Uncategorized

Pogotowie na kulturalnym sygnale

Jak zbawiennie natura działa na nasz umysł i ciało odczuł z pewnością nie raz każdy z nas. A co zrobić, jeśli kontakt zarówno z naturą, jak i artefaktami kultury mamy utrudniony? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, którzy we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Śląskim Towarzystwem Muzycznym, organizują „Pogotowie kulturalne”.

 – Choroba, leczenie i rekonwalescencja są nieodzownym elementem życia. Mierzenie się z nimi pod względem psychicznym nie zawsze jest proste, a aktywny kontakt z kulturą i przyrodą jest dla nas nie tylko wskazany, ale wręcz konieczny – przekonuje Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

– Taka forma relaksu ma terapeutyczny wpływ na pacjenta i sprzyja jego leczeniu. Wielodniowe, a często wielotygodniowe pobyty w szpitalu będzie można przełamać, chociażby wirtualną wycieczką, warsztatem czy koncertem online. Chcemy pomóc pacjentom otoczyć się pięknem sztuki – mówi Joanna Chłądzyńska, rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Śląskie Towarzystwo Muzyczne do końca grudnia 2020 roku zorganizują kilkanaście spotkań kulturalnych dostępnych online. Filmy te będą udostępniane sukcesywnie na stronach internetowych, w mediach społecznościowych zarówno instytucji, jak i szpitala, a od listopada dodatkowo zostaną one wprowadzone na przenośny sprzęt i dostarczone tym pacjentom, którzy zmuszeni są dłużej korzystać z hospitalizacji bez możliwości dostępu do internetu. Wśród prezentowanych filmów chorzy będą mogli wybrać tematy związane z przyrodą, sztuką, etnografia, historią czy archeologią. Zajrzą również do miejsc na co dzień niedostępnych zwykłym zwiedzającym. Poznają pracownie konserwacji zabytków, podejrzą prace związane z przywracaniem piękna dziełom sztuki oraz tajniki ochrony zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk. Będą mieli możliwość również zajrzeć do ogromnych magazynów muzealnych i dowiedzieć się więcej o przechowywanych i opracowywanych w nich skarbach. Specjalistyczne pracownie pomogą im zrozumieć, w jaki sposób naukowcy datują eksponaty, a nawet określają ich pochodzenie. Nie zabraknie też tematów sentymentalnych związanych z tradycją regionu, specyfiką śląskiego domu i stroju. Chętni będą mogli również bezpośrednio „dotknąć dzieła”, a to za sprawą specjalnie przygotowanej tyflografiki obrazu Stanisława Wyspiańskiego „Portret Wandy Siemaszkowej w stroju scenicznym Panny Młodej”. Praca ta i przygotowana do niej dźwiękowa audiodeskrypcja zostaną udostępnione nie tylko osobom niewidzącym i słabowidzącym.

/MAR/