AKTUALNOŚCI

Porwali biznesmena z Jaworzna. Pomagała im jego była partnerka. WIDEO

Wywieźli go do innego województwa, grozili bronią, żądali, aby zapłacił 60 tys. zł za wolność. 30-latek z Jaworzna nie spodziewał się, że tak zakończy się jego spotkanie z byłą dziewczyną, na które umówił się przed jednym z marketów w tym mieście…

25-latka współpracowała z porywaczami. Policja ustala, czy to ona była mózgiem operacji. Towarzyszył jej 28-letni mężczyzna, który grożąc 30-latkowi bronią, kazał mu wsiąść do swojego samochodu. Następnie zażądano od niego 25 tysięcy złotych.

Po wymuszeniu i przekazaniu pieniędzy, sprawcy uprowadzili 30-latka i pojechali z nim do Krakowa. Tam wybrał on z bankomatu 5 tysięcy złotych i również przekazał przestępcom. Ostatecznie duet powołując się na znajomości u Czeczenów oraz w towarzystwie jednego z nich zażądał kolejnej sumy pieniędzy w kwocie 60 tysięcy złotych. Dopiero następnego dnia rano porywacze wypuścili mężczyznę i pozostawili go w Krakowie. Dali mu również kilka dni na zorganizowanie brakującej gotówki.

Jak ustalili śledczy, 28-letni porywacz – mieszkaniec Żor – sam miał długi i w ten sposób próbował je spłacić. Zlecił wymuszenie 60 tys. zł od 30-latka dwóm innym mężczyznom, w tym obywatelowi Rosji. 30-latek i 26-latek przygotowywali się już do ponownego uprowadzenia mieszkańca Jaworzna, jednak ich plany udaremnili policjanci.

Najpierw śledczy zatrzymali 25-latkę i jej kompana z Żor w miejscowościach, w których zamieszkują. W zatrzymaniu mężczyzny wzięli udział policyjni kontrterroryści z Katowic. Następnie kryminalni wkroczyli do mieszkań w Rzeszowie i Krakowie, aby zatrzymać pozostałych dwóch mężczyzn. Jeden z nich próbował uciec przed policjantami, zeskakując z dachu kamienicy. Bezskutecznie, ponieważ stróże prawa byli przygotowani na taką ewentualność i udaremnili próbę ucieczki mężczyzny.

Cała czwórka została tymczasowo aresztowana przez sąd na 3 miesiące. Wszystkim grozi 15 lat więzienia. Śledczy odzyskali także część pieniędzy odebranych pokrzywdzonemu.

PM
źródło: Śląska Policja