GŁÓWNA ZDROWIE

Premier Morawiecki w katowickim MCK: Jestem zbudowany poziomem przygotowania regionu do szczepień!

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek z wizytą do Katowic. Odwiedził m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie funkcjonuje jeden z największych w Polsce szpitali tymczasowych. “Od kuchni” mógł zobaczyć, jak prowadzony jest tu program szczepień. Był pod wrażeniem. Premierowi w trakcie wizyty na Śląsku towarzyszyli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

– Tutaj w Katowicach miałem możliwość zapoznać się z polskim systemem i logistyką szczepień i jestem bardzo zbudowany – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – Dziękuję wszystkim, którzy dobrze zorganizowali proces dystrybucji, logistyki. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, personelowi medycznemu, którzy bardzo dobrze wykonali swoją robotę – mówił Mateusz Morawiecki.

W MCK w Katowicach tylko w czwartek zaszczepionych zostało 450 osób, a możliwości są na 1000 osób. W ciągu miesiącach tylko tutaj można by zaszczepić 30 tys. osób.

Z szacunków wynika, że tylko na Śląsku miesięcznie można byłoby zaszczepić 1 mln osób! Tymczasem do tej pory w regionie zaszczepiono jedynie 260 tys. osób. Mateusz Morawiecki wyjaśniał, z czego to wynika.

– Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do szczepień – mówił premier Mateusz Morawiecki po wizycie w katowickim punkcie szczepień. – Choć system jest sprawny, to sam proces nie idzie płynnie. Potrzebujemy tylko jak najwięcej i jak najszybciej szczepionek, żeby jak największa liczba Polaków mogła być zaszczepiona. Dziś koncentrujemy się na osobach starszych, słabszych, tych, które są najbardziej narażone na Covid-19. Jesteśmy gotowi do tego, żeby cała, dorosła populacja została w Polsce zaszczepiona. Problemem jest brak szczepionek, których nie dostarczają producenci – dodał.

Jeszcze dwa tygodnie temu sytuacja w Polsce w kontekście zachorowań na Covid-19 wydawała się być stabilna. Obecnie z każdym dniem napływają coraz gorsze wieści. Mamy wzrost nie tylko liczby chorych, ale też zgonów. Rząd bacznie obserwuje sytuację, również w krajach ościennych, które stają w obliczu kolejnej fali zachorowań. Szansą na odwrócenie negatywnej tendencji jest szczepionka. Jednak zarówno Polska, jak i inne kraje borykają się ze zbyt małymi dostawami preparatu. Premier RP Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o podjęcie skuteczniejszych działań

– Potrzebujemy odpowiedniej ilości dawek szczepionki. Unia musi pokazać, że potrafi skutecznie dbać o interesy obywateli UE. Stawką jest nie tylko wiarygodność instytucji europejskich. Stawką jest rzecz najważniejsza – życie i zdrowie Polaków i milionów Europejczyków! – stwierdził stanowczo Mateusz Morawiecki.

Przemysław Malisz
źródło: KPRM, ŚUW