KULTURA

Prezent z Muzeum Śląskim to „Strzał w dziesiątkę!”

Z okazji zbliżających się świąt Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało wyjątkową ofertę książek oraz gadżetów. Od 20 listopada do końca 2020 roku wybrane pozycje można kupić w pakietach z rabatami sięgającymi nawet 45 procent.

Akcja „Strzał w dziesiątkę!” to jedyna okazja, żeby zakupić zestaw dwóch tomów publikacji „Górny Śląsk z powietrza. Przed stu laty” (t. 1) i „Górny Śląsk z powietrza. Dzisiaj” (t. 2), będących swoistą podróżą w czasie, w tak atrakcyjnej cenie. Wydawnictwa są częścią projektu współtworzonego przez trzy państwa: Polskę, Niemcy oraz Czechy, ukazują historię i kulturę Górnego Śląska, jego specyfikę i charakterystyczny obraz z nieco odmiennej perspektywy: lotu ptaka.

Wspaniałym dopełnieniem opowieści o naszym regionie jest zestaw „Dla miłośnika historii”. Zawiera on publikację „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”, która przybliża sytuację matek i żon powstańców, obraz życia codziennego w okresie powstań (z kobietami w roli głównej), a także losy weteranek powstańczych po 1922 roku, to jest w okresie międzywojennym, w czasie okupacji hitlerowskiej i po II wojnie światowej. Drugą książką w zestawie jest „Szałfynster. Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego”. Wspólnie możemy prześledzić niezwykłą historię miejsca, które dawniej żywiło rodziny czterech tysięcy górników, a dziś każdemu, kto je odwiedza, dostarcza uczty duchowej.

Wędrówka przez historię zaprowadzi nas do publikacji tworzących zestaw „Architektura nowoczesności”, w którym znajdziemy publikację „Modernizmy”, przybliżającą wiele cennych i wciąż niewystarczająco opisanych obiektów zaprojektowanych przez znakomitych architektów, m.in. Adolfa Szyszko-Bohusza czy Tadeusza Michejdę, które dziś tworzą charakterystyczny pejzaż architektoniczny regionu, a także książkę autorstwa Irmy Koziny „Ikony architektury w województwie śląskim w XX i XXI w.”, podejmującą wątek wyjątkowych dla przestrzeni Śląska obiektów, które zdaniem Autorki zasługują na miano ikon architektury regionu.

Muzeum Śląskie nie zapomina oczywiście o najmłodszych czytelnikach, dla których przygotowano zestaw „Dla dzieci” zawierający trzecią część przygód ciekawskiego duszka, który tym razem zawędrował za kulisy teatru, a jego przewodnikiem jest pani muza, a także zeszyt z reprodukcjami obrazów ze zbiorów Muzeum Śląskiego do samodzielnego pokolorowania oraz karty do gry w Czarnego Piotrusia/Memory, które są okazją do poznania Galerii sztuki polskiej Muzeum Śląskiego.

To nie wszystkie propozycje, bo przygotowano też publikacje dla fanów twórczości artystów nieprofesjonalnych czy podejmujące temat „sztuki kobiecej” na Śląsku lub prezentujące przedmioty z kolekcji Muzeum nawiązujące do różnych aspektów męskiego świata. Zestawy prezentowe, a także inne książki i gadżety można kupić online w e-sklepie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Dostępne już wkrótce     nowości wydawnicze

Przypadki komunikacyjne

Katalog towarzyszący wystawie prezentującej prace czterech artystów, których łączy jedno – tematyka transportu. Każdy z mężczyzn podchodzi do sztuki w bardzo indywidualny sposób, jednak we wszystkich pracach można dostrzec jednakową pasję i radość z aktu tworzenia.

Chiharu Shiota. Counting memories

To katalog wystawy „Counting memories”, prezentowanej w Muzeum Śląskim od 27 września 2019 roku do 31 października 2020 roku. Jej autorką jest Chiharu Shiota, japońska artystka znana z instalacji performatywnych, w ramach których wypełnia przestrzenie galeryjne sieciami nici i w ten sposób tworzy labirynty.

Harmony. Marcin Ryczek

Katalog towarzyszący ekspozycji w Muzeum Śląskim, prezentującej fotografie Marcina Ryczka, artysty, którego prace można było podziwiać wcześniej m.in. w Japonii, USA, Chinach, Tajwanie i Francji, a także na łamach największych światowych magazynów, dzienników i serwisów internetowych, jak np. „The Guardian” czy „National Geographic”.

Lato insurgentów. Pierwsze powstanie śląskie i powstanie sejneńskie

Publikacja poświęcona opisowi wydarzeń mających miejsce w sierpniu 1919 roku, gdy za broń chwycili Polacy na przeciwległych krańcach rodzącej się ówcześnie Rzeczpospolitej. Paradoksalnie, mimo że powstańcy chwycili za broń niemal w tym samym czasie, ich akcje zbrojne nie były skoordynowane. Zarówno I powstanie śląskie, jak i powstanie sejneńskie na trwałe zapisały się w dziejach zmagań o kształt niepodległej Rzeczpospolitej.

Kopice. Historia utraconego piękna

Kopice znane są z przepięknego pałacu wzniesionego dla hrabiny Joanny Schaffgotsch, nazywanej „śląskim Kopciuszkiem”, oraz wspaniałego 63-hektarowego ogrodu, który do czasów przedwojennych zachwycał swoim rozmachem. Po wielkim górnośląskim przedsiębiorcy Karolu Godulli hrabina odziedziczyła gigantyczną fortunę i stała się najbogatszą damą ówczesnej Europy. Książka przybliża nie tylko miejsca, ale również postacie, które są związane z Kopicami, a o których historia zapomniała, jak Wilhelm Brukisch, Franz Idzikowski czy Richard Young.