PROMOWANE

Przez to osuwisko w korkach stoją cztery dzielnice Katowic. To horror!

Pszczyńska na DK 86 zamknięta w obu kierunkach wskutek osuwiska. Giszowiec i Nikiszowiec w korku. Mapa z wtorku 30.06.2020

Nawet trzy miesiące mają trwać prace przy wiadukcie na DK 86 w Katowicach. Jak już informowaliśmy droga wskutek powstania osuwiska pod wiaduktem na wysokości Giszowca jest w tym miejscu nieprzejezdna w obu kierunkach tj. na Tychy i w stronę Sosnowca. Wyznaczono objazdy, ale dla kierowców to droga przez mękę. Ostatecznie każdego dnia DK 86 w tym rejonie przejeżdżało codziennie 60 tys. samochodów.

Od poniedziałku sytuacja na drogach, którymi poprowadzono objazd, jest koszmarna. Stan na wtorek rano jest taki, że ulica Szopienicka, która łączy Nikiszowiec z Giszowcem na kilkukilometrowym odcinku stoi w korku. Kierowcy dają upust swoim emocjom na forach internetowych:

„Jechać z centrum Katowic na Giszowiec 50 minut?! To jakiś obłęd, przecież to raptem kilka km!” – niedowierza jeden z nich.

„Jedyna rada jest taka, że jechać przez Mysłowice, ale trzeba nadrobić kawał drogi” – podpowiada inny.

Takie natężenie ruchu w obu dzielnicach to również dla mieszkańców Giszowca i Nikiszowca prawdziwy dramat. Ulice są wąskie i nieprzygotowane na tak potężne natężenie ruchu. Kierowcy apelują do policji, aby w newralgicznych miejscach pojawiły się patrole drogówki, które będą kierować ruchem.

Wprowadzenie objazdów spowodowało też nasilenie ruchu w Brynowie i na Ochojcu, gdzie i tak już kierowcy mieli utrudnione życie w związku z nową organizacją ruchu związaną z budową centrum przesiadkowego.

W poniedziałek na DK 86, w miejscu, gdzie stwierdzono osunięcie ziemi, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Katowicach przeprowadzili kolejną kontrolę. W ciągu kilku dni wykonawca inwestycji ma podać nowy harmonogram prac. Z pewnością będzie zobowiązany do jak najszybszej realizacji tego przedsięwzięcia, ale nie ma się co łudzić, że sytuacja powróci do normy do końca wakacji. Wiadukt trzeba będzie rozebrać, następnie umocnić zbocza i zbudować konstrukcję od nowa…

Przypominamy. Tak wyglądają objazdy:  

DK86 na wysokości Giszowca (ul. Pszczyńska) zostaje zamknięta do odwołania w obie strony (odcinek nad pierwszym wiaduktem za węzłem Murckowskim – nad linią kolejową).

Otwarty dla ruchu pozostaje przejazd pod DK86 (łączący ul. Kolistą z 73 Pułku Piechoty).

Otwarty dla RUCHU LOKALNEGO pozostaje dojazd z Tychów drogą DK86 do Murcek / Giszowca (istnieje możliwość prawoskrętu w Kolistą) / Kostuchny.

RUCH LOKALNY do Murcek / Giszowca – od strony Sosnowca / centrum Katowic – może odbywać się przez Szopienice/Zawodzie – w kierunku na Nikiszowiec (wzdłuż ul. Szopienickiej) lub z ul. Murckowskiej (DK86) – poprzez ul. Gospodarczą/Górniczego Dorobku – na Nikiszowiec – dalej do Giszowca/Murcek, analogicznie ruch lokalny z Murcek/Giszowca do centrum Katowic może odbywać się z DK86 ulicami Mysłowicką, Szopienicką/Górniczego Dorobku/Gospodarczą, odpowiednio w kierunku Szopienic/Zawodzia lub ulicy Murckowskiej DK86.

RUCH TRANZYTOWY. Wyznaczane są objazdy. Na kierunku Tychy -> Sosnowiec należy zjechać w Tychach na S1. Z S1 można skręcić w autostradę A4 i kierować się na Katowice lub Kraków lub kontynuować podróż drogą S1 – w kierunku Dąbrowy Górniczej – do autostrady A1. Z kolei jadąc z Katowic – należy zjechać na autostradę A4 na Kraków – a następnie odbić na S1 w Mysłowicach w kierunku na Tychy. Pojazdy jadące od strony Siewierza na Tychy – powinny na wysokości Podwarpia skręcić w S1. Ruch tranzytowy z ulicy Kościuszki DK81 od skrzyżowania z ulicą Kolejową w kierunku autostrady A4 kierowany będzie ulicami Brynowską i Mikołowską.

Przemysław Malisz

Zdj. ŁS