GŁÓWNA ZDROWIE

Rekord zachorowań od wybuchu pandemii. Blisko 41 tys. przypadków! Rząd wprowadza nowe zasady

Darmowe testy antygenowe, błyskawiczne zwiększenie liczby łóżek covidowych w szpitalach, skrócony okres kwarantanny – takie zmiany wprowadza rząd. To reakcja na “eksplozję” pandemii, z którą mamy do czynienia. W piątek zanotowano 36 665 nowych zachorowań na koronawirusa. Dziś aż 40 876 przypadków!

Ostatnie dni w porównaniu do minionego tygodnia to podwajanie liczby zachorowań. To – jak mówi wprost minister zdrowia Adam Niedzielski – prawdziwa eksplozja wirusa. Co gorsza, to nie chwilowy – kilkudniowy wzrost – ten trend będzie się nasilał.

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki – czarny scenariusz mówi o tym, że za około 2 tygodnie może dojść do tego, że w ciągu doby będzie grubo ponad 100 tys. zachorowań. Podkreślił, że taka sytuacja panowała już w innych krajach Europy Zachodniej, a we Francji było to kilkaset tys. przypadków dziennie. W Polsce apogeum zachorowań przewiduje się w drugiej połowie lutego. Ryzyko wydolności służby zdrowia jest ogromne – co przyznał Adam Niedzielski.

Co zamierza zrobić rząd?

  • Teraz mamy 30 tys. łóżek covidowych w szpitalach. Cel jest taki, aby w szybkim tempie zwiększyć tę bazę do 40 lub nawet 60 tys.
  • Od 27 lutego w każdej aptece będziemy mogli – i to bez skierowania od lekarza – skorzystać z darmowego testu antygenowego.
  • Zalecenie, aby administracja publiczna przeszła na pracę zdalną. Premier zaapelował także do przedsiębiorców, aby w miarę możliwości wysyłali swych pracowników na pracę zdalną.
  • Kwarantanna ma zostać skrócona do 7 dni ze względu na to, że zachorowania mają krótszy przebieg. Taki zabieg przeprowadziły już m.in. Niemcy czy Grecja.
  • Seniorzy po 60 roku życia, u których stwierdzono koronawirusa, będą mogli skorzystać z pomocy lekarskiej w miejscu zamieszkania w ciągu 48 h.

Dane mówią, że ponad 80 proc. zgonów na koronawirusa dotyczy osób niezaszczepionych. Szapienie aż 10-krotnie zwiększa szansę na przeżycie.

PM