GŁÓWNA

Andrzej Duda wygrywa. Przeliczono już niemal wszystkie głosy

Nie 41,8 proc. jak wynikało z ogłoszonych w niedzielę zaraz po ustaniu ciszy wyborczej sondażach exit pool, a aż 43,67 proc. Polaków głosowało na Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich 2020. Taki wynik podała w poniedziałek o godz. 10 rano Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,77 proc. głosów.

Nie są to więc dane ostateczne, ale wyraźnie pokazują, że wynik urzędującego prezydenta będzie znacznie lepszy od sondażowego. Maleje z kolei poparcie dla Rafała Trzaskowskiego. Jeszcze wczoraj exit pool podawał, że kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał 30,4 proc., tymczasem PKW mówi o 30,34 proc. (stan po przeliczeniu 99,77 proc. wszystkich oddanych głosów).

To oznacza, że dojdzie do drugiej tury wyborów, w których zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Do urn ponownie pójdziemy w niedzielę 12 lipca.

Andrzej Duda zwyciężył w 12 na 16 województw. Tak było również na Śląsku. Prezydent RP uzyskał w naszym regionie 41,25 proc. głosów (dane po przeliczeniu 99,77 proc. wszystkich oddanych głosów).

PKW wciąż zbiera dane z obwodowych komisji wyborczych. Są one aktualizowane. Będziemy na bieżąco informować o oficjalnych wynikach.

Przemysław Malisz

Zdj. Grzegorz Jakubowski/KPRP